برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي فراواني اختلال خواب و سندرم پاهاي بي قرار در بيماران مراجعه كننده به بخشهاي همودياليز بيمارستانهاي وابسته به دانشگاههاي علوم پزشكي شهر تهران در سال 1382

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد پزشکی تهران
 
چکیده: 

سابقه و هدف: بيش از 9000 بيمار كليوي در ايران تحت درمان با همودياليز مي باشند و اين نشان دهنده اهميت توجه به مسائل مربوط به بهداشت روان و كيفيت زندگي در اين بيماران مي باشد. اختلال خواب دربيماران با نارسايي مزمن كليه از شيوع بالايي برخوردار است و سندرم پاهاي بي قرار يكي از شايعترين مشكلات خواب در بيماران مذكور مي باشد. اين مطالعه با هدف تعيين فراواني اختلال خواب و سندرم پاهاي بي ‌قرار در بيماران همودياليزي انجام شده است.
مواد و روشها: پژوهش حاضر يك مطالعه مقطعي است. جامعه پژوهش را 514 نفر از بيماران همودياليزي تشكيل مي‌دهند كه واجد كليه مشخصات افراد مورد پژوهش در اين مطالعه بوده و به صورت مستمر مراجعه کردند. از پرسشنامه براي جمع آوري اطلاعات استفاده شد.
يافته ها: 4/99 درصد افراد مورد پژوهش اختلال خواب داشتند و 5/61 درصد از سندرم پاهاي بي ‌قرار رنج مي ‌بردند. کليه افرادي که از اختلال خواب رنج مي بردند همزمان به سندرم پاهاي بي قرار نيز مبتلا بودند.
نتيجه گيري: اختلال خواب در بيماران تحت همودياليز شايع است و مي تواند توسط سندرم پاهاي بي قرار تشديد شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 106
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی