برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه تاثير استامينوفن خوراكي با دو دوز ركتال بر بهبودي كودكان مبتلا به تب

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه کودکان دانشگاه علوم پزشکی کاشان
 
چکیده: 

سابقه و هدف:‌ با توجه به شيوع شكايت تب در كودكان و عوارض ناشي از آن و تأثير متفاوت رژيم هاي درماني كاهنده تب و به منظور مقايسه اثرات درماني سه روش،‌ استامينوفن خوراكي با دوز معمولي، استامينوفن ركتال با دوز معمولي و استامينوفن ركتال با دوز بالا، اين مطالعه روي كودكان بستري در بيمارستان شهيد بهشتي كاشان در سال 1383 صورت پذيرفت.

مواد و روش‌ها: تحقيق به روش كارآزمايي باليني بر روي 120 كودك 6 ماه تا 6 سال تب دار با درجه حرارت بيش از 38°C (زيربغلي) انجام شد. بيماران به سه گروه مساوي تقسيم شدند. گروه اول استامينوفن خوراكي با دوز معمولي (10-15 mg/kg)، گروه دوم استامينوفن ركتال با دوز معمولي (10-15 mg/kg) و گروه سوم استامينوفن ركتال با دوز بالا (10-15 mg/kg) دريافت كردند و درجه حرارت بدن 6 و 3 و 1 ساعت بعد از تجويز دارو اندازه گيري شد و در صورت كاهش درجه حرارت به ميزان يك درجه به عنوان بهبودي تلقي گرديد. اطلاعات با استفاده از آزمون آماري كاي دو مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.

يافته ها: تحقيق روي 40 نفر در هر گروه انجام گرديد بهبودي به ترتيب در دريافت كنندگان استامينوفن خوراكي با دوز معمولي، استامينوفن ركتال با دوز معمولي و استامينوفن ركتال با دوز بالا پس از يك ساعت از تجويز دارو در 4 نفر (10%)، 6 نفر (15%) و 12 نفر (30%). (p<0.05) و پس از 3 ساعت در 50 درصد، 65 درصد و 85 درصد (p<0.001) و پس از 6 ساعت در 5/2 درصد، 5/7 درصد و 20 درصد (N.S) ديده شد.

نتيجه گيري و توصيه ها: استامينوفن ركتال با دوز بالا، تاثير درماني بهتري در كاهش تب در كودكان نسبت به استامينوفن خوراكي و ركتال با دوز معمولي دارد و به كار گرفتن توصيه مي شود

 

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 87
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی