برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1394 , دوره  22 , شماره  2 ; از صفحه 154 تا صفحه 160 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي مولکولي حذف هاي کروموزوم Y در نواحي AZF بيماران مبتلا به آزواسپرمي و اوليگواسپرمي غير انسدادي مراجعه کننده به مرکز ناباروري منتصريه مشهد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه علوم دامی، دانشکده کشاورزی، دانشگاه فردوسی مشهد، مشهد، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: نواحي حاوي فاکتورهاي آزوسپرمي (AZF) واقع در بازوي بلند کروموزوم Y، داراي ژن هايي است که نقش و عملکرد خاص آنها در اسپرماتوژنز و باروري به طور کامل مشخص نشده است؛ از اين رو، شناخت ارتباط بين ريزحذف هاي نواحي AZF با باروري مردان؛ تشخيص، درمان و مشاوره ژنتيک را مقدور مي سازد. هدف از انجام اين مطالعه، بررسي ريزحذف هاي کروموزوم Y در بيماران مبتلا به ناباروري اوليگواسپرمي و آزواسپرمي غيرانسدادي و شناسايي STS (ناحيه توالي اتصالي) نشانگرهاي مناسب مرتبط با آنان بود.
روش تحقيق: اين مطالعه، بر روي 45 مرد نابارور مبتلا به آزواسپرمي و اليگواسپرمي با دلايل غير انسدادي و داراي کاريوتايپ نرمال که به مرکز ناباروري منتصريه مشهد مراجعه کرده بودند، انجام شد. غربالگري مولکولي با استفاده از تکنيک
Multiplex PCR و پرايمرهاي STS، طبق راهنماي EAA/EMQN (آکادمي اندرولوژي/ شبکه کيفيت ژنتيک مولکولي اروپا) براي شناسايي ريزحذف ها در نواحي سه گانهAZF کروموزوم Y انجام شد.
يافته ها: از بين 45 مرد نابارور، 3 بيمار داراي ريزحذف هاي کروموزوم
Y در ناحيه AZFa بودند. از اين 3 نفر، 2 بيمار 7.7درصد) در ناحيه AZFc و يک بيمار (5.7 درصد) در ناحيه AZFa داراي ريزحذف بودند. نتايج نشان داد، ريزحذف هاي نواحي AZF نقش زيادي بر بروز آزواسپرمي و اليگواسپرمي در مردان نابارور دارد.
نتيجه گيري: بررسي ريزحذف هاي کروموزوم
Y به عنوان يک آزمايش مولکولي با اهميت براي کسب اطلاعات ژنتيکي قابل اعتماد در مردان مبتلا به ناباروري، قبل از استفاده از تکنيک هاي کمک باروري توصيه مي شود؛ اين امر به کاهش هزينه ها و اثربخشي درمان کمک خواهد نمود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 293
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی