برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1393 , دوره  2 , شماره  5 ; از صفحه 111 تا صفحه 139 .
 
عنوان مقاله: 

امامت امام رضا(ع)، امتدادي بارز براي امامت حضرت ابراهيم(ع)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تهران
 
چکیده: 

شخصيت ابراهيم(ع) در قرآن با ابعادي همچون «پدر و تبار عالي»، «پدر ذريه و امت بسيار» و «صاحب دعا و دعوت هاي سرنوشت ساز» معرفي شده است. او پيامبر احتجاج هاي برهاني و پيشواي خردمند و محترم نزد ملل و نحل مختلف است و از جمله دعاهاي حضرت ابراهيم(ع)، داشتن ذريه اي مومن و مسلم و باقي ماندن زباني گويا و صادق پس از اوست.
از نگاه قرآن و روايت ها، نسل حضرت ابراهيم(ع) تا پيامبر اکرم(ص) و اهل بيت ايشان امتداد يافته و در نهايت به امام رضا(ع) و البته چهار امام بعد رسيده است. اما موقعيت امام رضا(ع) در اين بين، بارز و ميان او و حضرت ابراهيم شباهت هاي متعددي مشهود است: امام رضا(ع) داراي مقامي شاخص در زمينه احتجاج ها و براهين فطري است و مناظره ها و جدال احسن او با دانشمندان اديان، فصلي شاخص در تاريخ امامت است. دو امام مذکور همچنين در دو نقطه و موقعيت تمدني زاده شده اند و دعوتشان، جنبه هاي سياسي و تمدني يافته است. اين مقاله در پي بررسي تطبيقي سيره اين دو پيشواي بزرگ و بيان ابعادي از حساب و حکمتي است که در کار آن دو در تاريخ نبوت و امامت تعبيه شده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

خوش منش، ا. (1393). امامت امام رضا(ع), امتدادی بارز برای امامت حضرت ابراهیم(ع). فرهنگ رضوی, 2(5), 111-139. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=248703Vancouver : کپی

خوش منش ابوالفضل. امامت امام رضا(ع), امتدادی بارز برای امامت حضرت ابراهیم(ع). فرهنگ رضوی. 1393 [cited 2021September26];2(5):111-139. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=248703IEEE : کپی

خوش منش، ا.، 1393. امامت امام رضا(ع), امتدادی بارز برای امامت حضرت ابراهیم(ع). فرهنگ رضوی, [online] 2(5), pp.111-139. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=248703. 

 
بازدید یکساله 170 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی