برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1392 , دوره  5 , شماره  4 ; از صفحه 35 تا صفحه 45 .
 
عنوان مقاله: 

وضعيت ترياژ در بخش هاي اورژانس بيمارستاني شهر تبريز از نظر پزشکان و پرستاران شاغل در 1387

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده پرستاری و مامایی، گروه داخلی جراحی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، تبریز، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: ترياژ فرايند اولويت بندي بيماران بر طبق نياز پزشکي آنان است و پرستار ترياژ براي اين فرايند ضروري است. بسياري از کشورهاي توسعه يافته انواعي از سيستم هاي اولويت بندي بيماران را در بخش اورژانس استفاده مي کنند. هدف از اين تحقيق، بررسي وضعيت ترياژ در بخش هاي اورژانس بيمارستان هاي تبريز از ديدگاه پزشکان و پرستاران بود.
روش: مطالعه از نوع توصيفي است و روي 176 نفر از پزشکان مسوول اورژانس و پرستاران شاغل در بخش هاي اورژانس شهر تبريز انجام گرديد. ابزار گردآوري داده ها، پرسشنامه هاي استاندارد فري و بورر و پرسشنامه گرانسون و همکاران بود که پس از تاييد روايي و پايايي استفاده گرديد. داده هاي جمع آوري شده با استفاده از نرم افزار 14-
SPSS مورد تجزيه و تحليل آماري قرار گرفت و براي دستيابي به اهداف مطالعه و پاسخ به سوالات پژوهش از آمار توصيفي (فراواني، درصد و ميانگين) استفاده شد.
يافته ها: نتايج نشان داد که سازمان دهي ترياژ در بخش هاي اورژانس بر پرسنل انجام دهنده آن، تسهيلات، منابع و عملکردهاي ترياژ تمرکز دارد، اما اصول مربوط به ترياژ در بخش هاي اورژانس شهر تبريز به طور يکپارچه نيست. 68.8 درصد اعلام کردند پرستار ترياژ به بخش اورژانس اختصاص داده نشده است. 72 درصد از پاسخ دهندگان اظهار داشته اند که ايستگاه ترياژ در بخش هاي اورژانس وجود ندارد. 65 درصد پاسخ دهندگان اعلام کردند که بيماران در سالن اورژانس ترياژ مي شوند.
نتيجه گيري: نتايج مطالعه نشان مي دهد که با توجه به نبود سيستم ترياژ استاندارد و سازمان يافته از نظر تخصيص نيروي انساني و اولويت بندي بيماران و پرسنل، ضرورت تحقيق بيشتر بر ترياژ در بخش هاي اورژانس و به ويژه در حوزه هاي پرسنلي و توجه بيشتر مسوولان درماني در اجرايي شدن سيستم ترياژ استاندارد مورد تاکيد است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

داداش زاده، ع.، و عبداله زاده، ف.، و حسن خانی، ه.، و لطفی، م. (1392). وضعیت تریاژ در بخش های اورژانس بیمارستانی شهر تبریز از نظر پزشکان و پرستاران شاغل در 1387. امداد و نجات (Scientific Journal of Rescue and Relief), 5(4), 35-45. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=246949Vancouver : کپی

داداش زاده عباس، عبداله زاده فرحناز، حسن خانی هادی، لطفی مژگان. وضعیت تریاژ در بخش های اورژانس بیمارستانی شهر تبریز از نظر پزشکان و پرستاران شاغل در 1387. امداد و نجات (Scientific Journal of Rescue and Relief). 1392 [cited 2021September26];5(4):35-45. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=246949IEEE : کپی

داداش زاده، ع.، عبداله زاده، ف.، حسن خانی، ه.، لطفی، م.، 1392. وضعیت تریاژ در بخش های اورژانس بیمارستانی شهر تبریز از نظر پزشکان و پرستاران شاغل در 1387. امداد و نجات (Scientific Journal of Rescue and Relief), [online] 5(4), pp.35-45. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=246949. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 170 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی