برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1394 , دوره  41 , شماره  1 (73) ; از صفحه 283 تا صفحه 296 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي مقايسه اي کيفيت خيابان هاي شهري تهران بر اساس معيارهاي خيابان ممتاز (مطالعه موردي: خيابان هاي انقلاب، کشاورز و فاطمي)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده محیط زیست، دانشگاه تهران
 
چکیده: 
انسان از آغاز شهرنشيني همواره کوشيده است تا کيفيت زندگي در محيط زيست خود را بهبود بخشد. خيابان هاي شهري يکي از مکان هايي است که عموم مردم به آن دسترسي دارند و کيفيت آن، نقش بسزايي در بالارفتن کيفيت زندگي شهروندان دارد. همچنين، خيابان هاي شهري از مهم ترين فضاهاي عمومي شهري اند که بستر فعاليت هاي انساني و تعاملات اجتماعي را فراهم مي کنند و بي توجهي به کيفيت آن ها سبب کاهش حضور شهروندان در اين فضاها مي شود. هدف کلي از پژوهش حاضر، به دست آوردن عوامل تاثيرگذار در دستيابي به خيابان هاي ممتاز شهري و تعيين ميزان اهميت نقش هر يک از اين عوامل و بررسي آن ها در سه خيابان شهري انقلاب، فاطمي و کشاورز است. روش تحقيق اين پژوهش توصيفي - تحليلي و مباني نظري و شناخت عوامل و مولفه هاي تاثيرگذار آن بر اساس مطالعات کتابخانه اي و رويکرد دلفي انجام گرفته است. تعيين ميزان اهميت عوامل تاثيرگذار بر اساس نظر متخصصان (34 نفر از اعضاي هيات علمي و کارشناسان متخصص که در حوزه برنامه ريزي شهري، طراحي محيط زيست، طراحي فضاي سبز و مهندسي محيط زيست تخصص داشته اند) و جمع آوري اطلاعات از خيابان هاي مورد مطالعه از طريق برداشت ميداني و تکميل 100 پرسش نامه در هر خيابان، از شهروندان حاضر در آن ها نظير عابران و مغازه داران انجام شده است. همچنين، به منظور ارزيابي نهايي و تحليل داده ها از روش AHP و طيف ليکرت بهره گرفته شده است. در نهايت، ارزيابي ها و نتايج تحليل داده ها نشان داد که خيابان کشاورز با کسب ميانگين امتياز 0.207 در مقايسه با خيابان فاطمي با ميانگين امتياز 0.165 و خيابان انقلاب با ميانگين امتياز 0.154 از کيفيت مطلوب تري برخوردار است. در انتها نيز پيشنهادها و راهبردهايي به منظور ارتقاي کيفيت خيابان هاي مورد مطالعه ارائه شده است.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

معرب، ی.، و گلچین، پ.، و امیری، م.، و افسری، ر. (1394). بررسی مقایسه ای کیفیت خیابان های شهری تهران بر اساس معیارهای خیابان ممتاز (مطالعه موردی: خیابان های انقلاب, کشاورز و فاطمی). محیط شناسی, 41(1 (73)), 283-296. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=245529Vancouver : کپی

معرب یاسر، گلچین پیمان، امیری محمدجواد، افسری رسول. بررسی مقایسه ای کیفیت خیابان های شهری تهران بر اساس معیارهای خیابان ممتاز (مطالعه موردی: خیابان های انقلاب, کشاورز و فاطمی). محیط شناسی. 1394 [cited 2021December08];41(1 (73)):283-296. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=245529IEEE : کپی

معرب، ی.، گلچین، پ.، امیری، م.، افسری، ر.، 1394. بررسی مقایسه ای کیفیت خیابان های شهری تهران بر اساس معیارهای خیابان ممتاز (مطالعه موردی: خیابان های انقلاب, کشاورز و فاطمی). محیط شناسی, [online] 41(1 (73)), pp.283-296. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=245529. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 363 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی