برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تيپ امداد و انتقال در جنگ عراق عليه ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی بقیه اله «عج»، پژوهشکده طب رزمی، مرکز تحقیقات بهداری در رزم و تروما، تهران، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: در شروع جنگ عراق عليه ايران، كار امداد و انتقال مجروحين حالت متمركز و منسجمي نداشت. با تشكيل قرارگاه‌ هاي عملياتي، ستاد امداد و درمان در قرارگاه‌هاي جنوب، غرب و شمال‌غرب ايجاد شد و به‌دنبال آن بهداري قرارگاه‌ها به‌ وجود آمد. در سال 1364 فكر تشكيل يك سيستم متمركز امداد و انتقال قوت گرفت و در سال بعد (1365) به‌علت ضرورت‌هاي جنگ، تيپ امداد و انتقال با هدف سازمان و سامان‌دهي و هدايت منسجم و متمركز امور مرتبط با امداد، درمان و انتقال نيروهاي عملياتي در مناطق جنگي ايجاد گرديد و در طول جنگ با ايجاد ستادهاي امداد و انتقال زميني و هوايي و نيز گردان‌هاي امداد و انتقال زميني، هوايي و دريايي، با بهره‌گيري از نيروهاي مختلف تخصصي و مردمي توانست خدمات شايان توجهي به مجروحين و مصدومين جنگ نمايد. در اين راه نيز شهداي زيادي تقديم اسلام و انقلاب نمود. هدف اين مقاله بيان تاريخچه، علل، روند و چگونگي تشكيلات تيپ امداد و انتقال در طول جنگ عراق عليه ايران مي‌باشد.
روش انجام کار: جهت انجام اين تحقيق، ضمن مراجعه به افراد مسوول و دست اندرکار ايجاد و شکلگيري و مسئولين اجرايي آن و انجام مصاحبه حضوري با آنها و پرسشنامه محقق ساخته و اسناد موجود در بهداري نيروي زميني سپاه، قرارگاههاي عملياتي، مرکز اسناد جنگ، ادارات بهداري، طرح و برنامه و عمليات ستاد مشترک رجوع گرديد و با بررسي منابع و اطلاعات موجود، روش‌هاي به كار گرفته شده در طول جنگ مورد استفاده قرار گرفت.
نتايج: بر اساس نتايج به دست آمده مشخص گرديد که روند امداد و انتقال مجروحين و مصدومين از ابتداي جنگ تحميلي تا پايان آن (مخصوصا بعد از تشکيل تيپ امداد و انتقال در سال 65) تغييرات بسيار اساسي نموده است. سازمان تيپ امداد و انتقال و تشکيلات وابسته به آن نيز در طي روند تکاملي خود از يک سازمان اوليه و ساده به سازماني گسترده، هدفمند و همه جانبه تبديل شد به‌ نحوي که در پايان جنگ داراي قدرت عملياتي بالايي گرديده بود.
بحث: توسعه ستادهاي امداد و انتقال و نتايج حاصل از آن يكي از فعاليت‌هاي ماندگار و ارزشمند سپاه مي‌باشد. بنابراين لازم است كه در حفظ و نگهداري اين تجارب اهتمام ورزيد و روش‌هاي امدادي سريع و موثر را به ‌ويژه در شرايط بحران و جنگ نامتقارن توسعه داد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

غنجال، ع.، و متقی، م.، و میرهاشمی، ص.، و دلاوری، ع. (1383). تیپ امداد و انتقال در جنگ عراق علیه ایران. مجله طب نظامی, 6(4 (مسلسل 22)), 285-292. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=24474Vancouver : کپی

غنجال علی، متقی منیره، میرهاشمی صدیقه، دلاوری عبدالرضا. تیپ امداد و انتقال در جنگ عراق علیه ایران. مجله طب نظامی. 1383 [cited 2021October28];6(4 (مسلسل 22)):285-292. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=24474IEEE : کپی

غنجال، ع.، متقی، م.، میرهاشمی، ص.، دلاوری، ع.، 1383. تیپ امداد و انتقال در جنگ عراق علیه ایران. مجله طب نظامی, [online] 6(4 (مسلسل 22)), pp.285-292. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=24474. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 272 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی