برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه شيوع سندرم متابوليک در فرزندان 40-18 سال افراد با و بدون بيماريهاي ايسکميک قلبي در شهر تبريز

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه پزشکی اجتماعی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، تبریز، ایران
 
چکیده: 

زمينه و اهداف: سندرم متابوليک مجموعه اي از ريسک فاکتورهايي است که مي تواند باعث افزايش ريسک ابتلا به بيماريهاي ايسکميک قلبي و ديابت نوع 2 در افراد مبتلا شود. هدف از انجام اين مطالعه تشخيص تاثير وجود سابقه بيماري هاي ايسکميک قلبي در والدين فرد براي ابتلا به سندرم متابوليک در سنين جواني مي باشد.
مواد و روش ها: 137 فرد 18 تا 40 ساله با سابقه بيماري ايسکميک قلبي در والدين آنها به عنوان گروه مورد و 132 فرد 18 تا 40 ساله بدون سابقه بيماري عروق کرونري در والدين آنها به عنوان گروه شاهد تحت مطالعه قرار گرفتند. سندرم متابوليک بر اساس
تعريف ATP III Adult Treatment Panel III و بر معيار پنج فاکتور فشار خون بالا، چاقي مرکزي، گلوکز ناشتايي مختل، تري گليسيريد بالا و HDL-C پايين تشخيص داده شد.
يافته ها: شيوع سندرم متابوليک در گروه مورد تفاوت آماري معني داري با شيوع آن در گروه شاهد نشان نداد (
14.0% در مقابل 11.5P>0.05). در مقايسه جداگانه زنان و مردان دو گروه مورد و شاهد نيز تفاوت آماري معني داري از نظر شيوع سندرم متابوليک مشاهده نگرديد (16.7% در مقابل 15.2P>0.05 براي زنان و 11.4% در مقابل 2.6P>0.05 براي مردان).
نتيجه گيري: مطالعه حاضر تفاوت قابل ملاحظه اي در شيوع سندرم متابوليک در سنين جواني در افراد با و بدون سابقه بيماري ايسکميک قلبي در والدين را نشان نمي دهد اما اين مطلب از اهميت وجود سندرم متابوليک در فرزندان بيماران ايسکميک قلبي نمي کاهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 80
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی