برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1394 , دوره  12 , شماره  33 ; از صفحه 59 تا صفحه 68 .
 
عنوان مقاله: 

سازه آبي لور انديمشک يادگاري به جا مانده از دوران ايلخاني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه هنر، اصفهان
 
چکیده: 

نياز انسان در طول تاريخ به ايجاد ارتباط با مناطق مختلف منجر به ساخت راه ها شد. همچنين او براي سهولت در امر حمل و نقل و رفت آمد اقدام به ايجاد ابنيه فني براي راه ها کرده که يکي از اين ابنيه، پل است. سرزمين حاصلخيز خوزستان که پرآب ترين و طولاني ترين رودخانه هاي ايران در آن جاري است حکايتي از اين موارد دارد در کنار رودخانه هاي پرآب و فراوان، کمي ارتفاع و شيب و مسطح بودن خوزستان امکان کاربري پل ها را به موارد ديگر نيز داده که نمونه کاملا شناخته شده آن مجموعه سازه هاي آبي شوشتر است که در جهان شناخته شده و نسبتا سالم و پابرجاست. در سال 1390 در راستاي تعين حريم محوطه لور و در بررسي سطحي اين محوطه بقاياي اين پل بند کشف و بدين منظور محوطه کاملا بررسي شد تا تمامي آثار متعلق به اين مجموع کشف و ثبت شود. ابعاد و اندازه پل ثبت و ضبط و بقايايي از طاق قوس هاي پل به دست آمد و اندازه آنها مشخص شد. اثراتي از راه عبوري مربوط به پل کشف و کانال هاي ارتياطي، حوضچه ها و محل آسياب آبي نيز کشف شد و در گمانه هاي کنار پل تعدادي قطعه سفال نيز که احتمالا متعلق به زمان آباداني پل بوده جمع آوري شد تا بتوان به تاريخ نسبي ساخت پل را دست يافت. در انتها با طراحي پل شکل احتمالي آن به دست آمده و با ديگر مجموعه هاي داراي کاربري يکسان مقايسه شد.
با توجه به اينکه اين اولين گزارش درباره اين مجموعه است، ما در اين پژوهش به دنبال اين هدف و پرسش هستيم که به طور دقيق اين سازه ها به چه منظوري ساخته شده اند؟ با توجه به اينکه محوطه لور از اواخر دوره ساساني تا دوره متاخر اسلامي مسکوني بوده، اين پل در کدام دوره ساخته شده است؟ احتمالا پل به چه شکل بوده است؟ اين پل بند چگونه ساخته شده است؟ آيا فقط به منظور عبور و مرور ساخته شده يا کاربرد ديگري هم داشته؟ چه عامل احتمالي باعث ريزش پل شده است؟ مصالح پل از چه موادي تشکيل يافته است؟

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

اکبری، ح.، و مراد سلطان، م.، و میراسکندری، س.، و کرمی، ح. (1394). سازه آبی لور اندیمشک یادگاری به جا مانده از دوران ایلخانی. باغ نظر, 12(33), 59-68. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=244197Vancouver : کپی

اکبری حسن، مراد سلطان محمدشریف، میراسکندری سیدمحمود، کرمی حمیدرضا. سازه آبی لور اندیمشک یادگاری به جا مانده از دوران ایلخانی. باغ نظر. 1394 [cited 2021May16];12(33):59-68. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=244197IEEE : کپی

اکبری، ح.، مراد سلطان، م.، میراسکندری، س.، کرمی، ح.، 1394. سازه آبی لور اندیمشک یادگاری به جا مانده از دوران ایلخانی. باغ نظر, [online] 12(33), pp.59-68. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=244197. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 156 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی