برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1393 , دوره  4 , شماره  7 ; از صفحه 0 تا صفحه 0 .
 
عنوان مقاله: 

مقايسه مشکلات رفتاري و اضطراب امتحان، در دانش آموزان دچار ناتواني يادگيري و عادي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

هدف: پژوهش حاضر به منظور مقايسه مشکلات رفتاري و اضطراب امتحان، در دانش آموزان دچار ناتواني يادگيري و دانش آموزان عادي انجام شد.
روش بررسي: روش پژوهش، علي مقايسه اي بود و براي انتخاب نمونه ها از روش نمونه گيري خوشه اي استفاده شد. حجم نمونه
110 نفر بود که 55 نفر آن دچار ناتواني يادگيري و 55 نفر ديگر عادي بودند. براي انتخاب آزمودني ها، ابتدا دانش آموزان مشکوک به ناتواني يادگيري از چندين مدرسه عادي غربال شده و در مراحل بعدي، در مراکز سنجش ناتواني يادگيري، شناسايي نهايي آن ها صورت گرفت. در گروه عادي، دانش آموزان ازنظر جنس و سن و پايه تحصيلي با دانش آموزان دچار ناتواني يادگيري همتا شدند و از پرسش نامه مشکلات رفتاري کانرز (فرم معلم و والد) و پرسش نامه اضطراب امتحان ابوالقاسمي و همکاران (1375) استفاده شد. براي تجزيه وتحليل داده ها از آزمون هاي تي مستقل و تحليل پراکنش چندمتغيره استفاده شد.
يافته ها: يافته هاي پژوهش نشان داد که بين مشکلات رفتاري دانش آموزان دچار ناتواني يادگيري و عادي تفاوت وجود دارد و اين تفاوت در خرده مقياس مشکلات اجتماعي بيشتر است. همچنين، اضطراب امتحان دانش آموزان دچار ناتواني يادگيري بيشتر است (
p£0.01).
نتيجه گيري: دانش آموزان دچار ناتواني يادگيري، نسبت به دانش آموزان عادي، با مشکلات رفتاري و اضطراب امتحان بيشتري مواجه اند که ممکن است بر پيشرفت تحصيلي و روابط با همسالان تاثير منفي بگذارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 173
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی