برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه تاثير پماد سولفاديازين نقره 1 درصد و پماد گياهي فاندرمول بر کاهش درد بيماران با سوختگي درجه دو

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه پرستاری، دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، شهرکرد، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: سوختگي، يکي از معضلات جامعه امروزي است که ضايعات جبران ناپذير و مسايل جانبي بسياري را براي بيمار و خانواده وي به همراه دارد. درد به عنوان يکي از عوارض اوليه زخم سوختگي به شمار مي آيد و تسکين درد يک نياز اساسي و حق همه بيماران است. اين مطالعه به منظور بررسي و مقايسه اثر تسکيني پمادهاي سوختگي سولفاديازين نقره 1 درصد و پماد گياهي فاندرمول انجام شد.
مواد و روش ها: در اين پژوهش کار آزمايي باليني که در سال 1389 در درمانگاه سوانح سوختگي امام موسي کاظم (ع) اصفهان انجام شد، 50 بيمار داراي زخم سوختگي درجه دو مورد مطالعه قرار گرفتند. نمونه ها به طور تصادفي در دو گروه تحت درمان با پماد فاندرمول و سولفاديازين نقره 1 درصد قرار گرفتند و پانسمان شدند. شدت درد توسط معيار مقياس ديداري شدت درد (
Visual analogue scale يا VAS) اندازه گيري گرديد. جهت تجزيه و تحليل داده ها از نرم افزار SPSS نسخه 16 و آزمون ها کاي دو، من ويتني و ويلکاکسون استفاده شد.
يافته ها: شدت درد در گروه تحت درمان با پماد فاندرمول، در زمان قبل (
4.87±0.25) و بعد از پانسمان (2.87±0.39) اختلاف آماري معني داري داشت (p<0.001)، اما شدت درد در گروه تحت درمان با سولفاديازين نقره 1 درصد، قبل (5.01±0.19) و بعد از پانسمان (4.88±0.26) اختلاف آماري معني داري نشان نداد (p=0.213). در مرحله پس از پانسمان، بين شدت درد در دو گروه اختلاف آماري معني داري وجود داشت (p<0.001).
نتيجه گيري: در اين مطالعه پماد گياهي فاندرمول، در تسکين درد موثرتر از پماد سولفاديازين بود؛ بنابراين شايد بتوان آن را به عنوان روشي مناسب در تسکين زخم هاي سوختگي توصيه نمود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 454
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی