برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1393 , دوره  3 , شماره  2 ; از صفحه 107 تا صفحه 113 .
 
عنوان مقاله: 

تاثير تمرينات ثبات دهنده در آب بر ميزان شدت درد و شاخص هاي تعادلي مردان مبتلا به کمردرد مزمن غير اختصاصي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه فردوسی مشهد، مشهد، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: درد و بي ثباتي يکي از شايع ترين مشکلات بيماران مبتلا به کمردرد مزمن مي باشد. با وجود اين که تحقيقات بسياري در زمينه تاثيرات تمرين در آب بر درمان افراد مبتلا به کمردرد انجام شده، اما به اثرات تمرينات تعادلي در اين محيط بر شدت درد مبتلايان به کمردرد مزمن کمتر پرداخته شده است. بنابراين مطالعه حاضر با هدف تاثير تمرينات ثبات دهنده در آب بر درد و تعادل مردان مبتلا به کمردرد مزمن غير اختصاصي انجام شد.
مواد و روش ها: اين مطالعه نيمه تجربي در سال 1391 بر روي مراجعه کنندگان مرد کلينيک بيمارستان قائم شهرستان مشهد که به کمردرد مزمن غير اختصاصي مبتلا بودند، انجام شد. 24 مرد مبتلا با نمونه گيري مبتني بر هدف انتخاب و به طور تصادفي در دو گروه مداخله و کنترل مورد بررسي قرار گرفتند. گروه مداخله به مدت ? هفته (هفته اي 4 جلسه) برنامه تمريني ثباتي در آب را زير نظر محقق انجام دادند و گروه کنترل در اين مدت هيچ تمريني دريافت نکردند. ميزان درد و تعادل در پيش آزمون و پس آزمون به ترتيب به وسيله پرسش نامه استاندارد شدت درد Quebec و دستگاه تعادل سنج بايودکس اندازه گيري شد. براي تحليل داده ها از نرم افزار SPSS نسخه 18 و آزمون آناليز واريانس دو طرفه در سطح معني داري (p<0.05) استفاده شد.
يافته ها: ميانگين نمرات درد در گروه مداخله و کنترل تفاوت معني داري داشت p=0.001به طوري که درد در گروه مداخله نسبت به گروه کنترل به طور معني داري کاهش يافت p=0.001 همچنين در مورد متغير تعادل در شاخص هاي قدامي- خلفي p=0.036 داخلي- خارجي p=0.006و شاخص کلي (p=0.005) بهبودي معني داري در گروه مداخله نسبت به گروه کنترل مشاهده گرديد.
نتيجه گيري: تمرينات ثبات دهنده در آب باعث کاهش شدت درد و بهبود تعادل مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

مهجور، م.، و هاشمی جواهری، س.، و آریامنش، ا.، و خوش رفتاریزدی، ن.، و انفرادی، ا. (1393). تاثیر تمرینات ثبات دهنده در آب بر میزان شدت درد و شاخص های تعادلی مردان مبتلا به کمردرد مزمن غیر اختصاصی. پرستاری داخلی و جراحی, 3(2), 107-113. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=242861Vancouver : کپی

مهجور مهدی، هاشمی جواهری سیدعلی اکبر، آریامنش امیرشهریار، خوش رفتاریزدی ناهید، انفرادی اعظم. تاثیر تمرینات ثبات دهنده در آب بر میزان شدت درد و شاخص های تعادلی مردان مبتلا به کمردرد مزمن غیر اختصاصی. پرستاری داخلی و جراحی. 1393 [cited 2021October27];3(2):107-113. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=242861IEEE : کپی

مهجور، م.، هاشمی جواهری، س.، آریامنش، ا.، خوش رفتاریزدی، ن.، انفرادی، ا.، 1393. تاثیر تمرینات ثبات دهنده در آب بر میزان شدت درد و شاخص های تعادلی مردان مبتلا به کمردرد مزمن غیر اختصاصی. پرستاری داخلی و جراحی, [online] 3(2), pp.107-113. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=242861. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 154 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی