برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1392 , دوره  8 , شماره  2 ; از صفحه 71 تا صفحه 80 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثر بازدارندگي اسانس زنيان بر رشد باکتري ليستريا مونوسيتوژنز در محيط عصاره و گوشت ماهي سفيد درياي خزر (Rutilus frisii kutum)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه علوم و صنایع غذایی، انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور، دانشکده علوم تغذیه و صنایع غذایی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران
 
چکیده: 

سابقه و هدف: به دليل نگراني هاي ناشي از اثرات نامطلوب نگهدارنده هاي شيميايي و هم چنين افزايش مقاومت سويه هاي باکتريايي نسبت به ترکيبات ضدباکتري متداول، پژوهش در زمينه جايگزيني آن ها به وسيله ترکيبات طبيعي ضروري است. هدف از تحقيق حاضر، بررسي اثر بازدارندگي اسانس زنيان بر رشد ليستريا مونوسيتوژنز تلقيح شده در مدل عصاره و گوشت ماهي سفيد بود.
مواد و روش ها: ابتدا غلظت حداکثري اسانس زنيان که فاقد تاثير معني دار بر ويژگي هاي حسي ماهي سفيد بود، تعيين شد. در ادامه اثر بازدارندگي اسانس زنيان در سه سطح
0.05، 0.15 و 0.3 درصد و نمک طعام در دو سطح صفر و 4 درصد بر رشد ليستريا مونوسيتوژنز تلقيح شده به محيط عصاره ماهي سفيد ارزيابي شد. در مرحله بعد اثر اسانس زنيان در سطوح 0.15 و 0.3 درصد به منظور مهار ليستريا مونوسيتوژنز تلقيح شده به گوشت ماهي سفيد مورد ارزيابي قرار گرفت. نمونه ها به مدت 12 روز در دماي 4oC نگهداري شدند و شمارش ميکروبي با فواصل زماني 4 روز صورت پذيرفت.
يافته ها: در عصاره ماهي سفيد، غلظت
0.15 درصد اسانس زنيان اثر باکتريواستاتيک و غلظت 0.3 درصد آن اثر باکتري کشي عليه ليستريامونوسيتو‍‍‍‍ژنز نشان داد. افزودن 4 درصد نمک به عصاره ماهي سفيد فعاليت ضدباکتريايي اسانس زنيان را به طور معني داري افزايش داد. استفاده از غلظت هاي 0.15 و 0.3 درصد اسانس در گوشت ماهي سفيد رشد باکتري را در مقايسه با تيمار شاهد به طور معني داري کاهش داد.
نتيجه گيري: استفاده از اسانس زنيان به طور معني داري از رشد باکتري ليستريا مونوسيتوژنز جلوگيري کرد. اين تاثير در محيط عصاره ماهي سفيد در مقايسه با گوشت ماهي سفيد چشمگيرتر بود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 129
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی