برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1392 , دوره  8 , شماره  2 ; از صفحه 51 تا صفحه 58 .
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي کارآيي روش طيف نگار فروسرخ تبديل فوريه در تشخيص مخمرهاي مولد شيرين کننده هاي کم کالري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه زیست شناسی، دانشکده علوم، دانشگاه اصفهان
 
چکیده: 

سابقه و هدف: جداسازي و نگهداري مخمرها با قابليت استفاده در صنايعي نظير غذا و دارو به روش هاي شناسايي دقيق و سريع نياز دارد. سيستم هاي قديمي شناسايي مخمرها داراي معايب زيادي است و روش هاي جديد ملکولي با وجود کارايي و قابليت شناسايي وسيع مخمرها بسيار گران و غير قابل کاربرد در آزمايش هاي روزانه هستند. هدف از اين بررسي دست يابي به روشي ساده و سريع در جهت شناسايي مخمرها بود.
مواد و روش ها: در اين پژوهش هفت سويه مخمري شامل دو سويه استاندارد مولد شيرين کننده فاقد کالري، دو سويه استاندارد غيرمولد و سه سويه محيطي مولد به منظور مقايسه کارآيي روش طيف نگار فروسرخ تبديل فوريه و تکنيک ملکولي در شناسايي مخمرها بررسي شدند.
يافته ها: مخمرهاي مشابه و غيرمشابه (از لحاظ جنس و گونه) به ترتيب طيف هاي مشابه و متفاوتي نشان دادند. ارزيابي کمي اين سويه هاي مخمري با استفاده از تشابه طيف ها در نواحي پلي ساکاريدي، پروتئيني و اسيدهاي چرب انجام شد.
نتيجه گيري: اين مطالعه نشان داد که از طيف نگار فروسرخ تبديل فوريه مي توان به عنوان يک تکنيک سريع و موثر در شناسايي مخمرها استفاده کرد. مزاياي اين روش به عنوان يک روش جديد شناسايي مخمرها در سادگي آماده سازي نمونه ها، زمان کوتاه انجام آناليز و اعتبار آن است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 53
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی