برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
دي 1393 , دوره  25 , شماره  10 ; از صفحه 893 تا صفحه 900 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير عصاره گياه کامليا سايننسيس بر پروماستيگوت انگل هاي ليشمانيا ماژور و ليشمانيا اينفانتوم با روش رنگ سنجي MTT

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* اهواز، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور، دانشکده داروسازی، گروه شیمی دارویی
 
چکیده: 

پيش زمينه و هدف: عصاره هاي گياهي و ترکيبات مشتق شده از آن ها منبع غني از ترکيبات دارويي را فراهم مي کنند و از گياهان بومي براي درمان بسياري از بيماري هاي عفوني استفاده مي شود. هدف از انجام اين مطالعه ارزيابي اثرات ضد ليشمانيايي عصاره گياه چاي سبز در مقايسه با داروي کنترل مگلومين آنتيمونات (گلوکانتيم â) با استفاده از روش رنگ سنجي MTT هست.
مواد و روش ها: پروماستيگوت هاي انگل ليشمانيا ماژور و ليشمانيا اينفانتوم در محيط کشت
RPMI-1640 حاوي 10 درصد FCS و آنتي بيوتيک هست در دماي 24±1oC کشت داده شد و تاثير غلظت هاي مختلف عصاره چاي سبز در مقايسه با گلوکانتيم بر روي پروماستيگوت هاي اين دو گونه انگل ليشمانيا، با استفاده از روش رنگ سنجي MTT مورد بررسي قرار گرفت. ميزان جذب نوري به وسيله دستگاه الايزا ريدر در طول موج 570 نانومتر قرائت شد و سپس نتايج به صورت IC50 بيان شده است.
نتايج: ميزان
IC50 عصاره بعد از 72 ساعت انکوباسيون، براي ليشمانيا ماژور 19m g/ml و براي ليشمانيا اينفانتوم 12m g/ml به دست آمد به طوري که ميزان IC50 داروي کنترل گلوکانتيم برابر 21.8mg/ml و 10.16 mg/ml به ترتيب براي ليشمانيا ماژور و ليشمانيا اينفانتوم هست.
بحث و نتيجه گيري: اثربخشي اين عصاره بر روي اين گونه انگل تقريبا معادل گلوکانتيم مي باشد و بنابراين داراي پتانسيل استفاده از آن به عنوان داروي ضد ليشمانيايي مي باشد اما ضرورت انجام آزمايش هاي بيشتري جهت ارزيابي اين عصاره بر روي انگل ليشمانيا در مدل هاي حيواني و
In vivo احساس مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 204
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی