برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1393 , دوره  4 , شماره  3 ; از صفحه 38 تا صفحه 44 .
 
عنوان مقاله: 

کارآزمايي باليني تصادفي دوسوکور درمان لرز پس از عمل با دگزامتازون در مقابل دارونما

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی ایلام
 
چکیده: 

زمينه و هدف: لرز پس از عمل جراحي از عوارض شايع پس از بيهوشي عمومي و بي حسي نخاعي است. براي کاهش لرز روش هاي دارويي مختلفي وجود دارد. هنوز بر سر اين موضوع که کدام روش دارويي براي بيماران پس از جراحي مناسب تر است بحث هايي وجود دارد. هدف از انجام اين مطالعه، تعيين اثربخشي دگزامتازون در کاهش لرز پس از بيهوشي در اعمال جراحي الکتيو بيمارستان آموزشي امام خميني (ره) شهر ايلام مي باشد.
مواد و روش ها: اين مطالعه، يک کارآزمايي باليني تصادفي دوسوکور است که بر روي بيماران الکتيو مراجعه کننده در بهار و تابستان 1392 به بيمارستان امام خميني (ره) شهر ايلام انجام شد. معيارهاي ورود به مطالعه شامل: سن در محدوده 18 تا 55 سال، کلاس انجمن بيهوشي امريکا 1و 2 بود. معيارهاي خروج از مطالعه: بيماران با سن بالاي 55 سال وسن زير 18 سال، افراد داراي بيماري زمينه اي قلبي وهيپرتانسيون و ديابت مليتوس (کلاس انجمن بيهوشي امريکا 3 و بالاتر) و عدم رضايت بيمار از مطالعه خارج شدند. 60 بيمار از هر دو جنس و به صورت تصادفي با نسبت 1:1 به دو گروه تقسيم شدند. توسط متخصص بيهوشي به يک گروه پلاسبو و به گروه ديگر داروي دگزامتازون
0.15 ميلي گرم بر کيلوگرم بلافاصله پس القاي بيهوشي و قبل از اينکه برش جراحي داده شود، تزريق گرديد. در پايان عمل جراحي، فراواني و شدت لرز با معيار پيوسته عددي (NRS) در دو گروه فوق در ريکاوري توسط تکنيسين بيهوشي که اطلاعي از نوع ماده تجويز شده نداشت، مورد بررسي قرار گرفت. داده هاي دموگرافيک بيماران، نوع بيهوشي و ماده تجويز شده براي بيمار در نرم افزار آماري SPSS نسخه 16 جمع آوري و با آزمون هاي آنوا و تي مورد تجزيه و تحليل قرار گرفتند.
يافته ها: دراين مطالعه
61.7% بيماران زن و بقيه مرد بودند. بيشترين فراواني شدت لرز، مريوط به شدت لرز درجه 1 و کمترين فراواني هم مربوط به درجه 2 و 6 بودند. بين شدت لرز و داروي تجويز شده رابطه معني داري وجود نداشت. بين جنس و داروي ضدلرز تفاوت معنادار نبود (0.79=P). بين نوع عمل جراحي و ضدلرز رابطه معناداري وجود نداشت (0.59=P).
نتيجه گيري: يافته هاي ما تفاوت معناداري در گروه دگزامتازون و دارونما نشان ندادند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 128
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی