برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1380 , دوره  59 , شماره  5 ; از صفحه 40 تا صفحه 46 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي و مقايسه دانش، نگرش و عملكرد زنان 49-15 ساله محدوده شهر سالم با منطقه دولت آباد در خصوص برنامه هاي بهداشتي شهرستان ري، سال 1379

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

شهر سالم شهري است که در آن شرايط مطلوب کالبدي، اجتماعي و زيست محيطي به طور مداوم گسترش مي يابند و با فراگير کردن همکاري هاي بين بخشي، منابع و امکانات موجود محيطي فراهم مي شود که شهروندان ضمن مشارکت و حمايت از يکديگر در انجام کليه امور زندگي، قابليت هاي خويش را به حداکثر ممکن مي رسانند. با عنايت به اينکه يکي از اهداف اختصاصي، پروژه شهر سالم، افزايش دانش عمومي در رابطه با ارتقا سلامت جامعه و جلب مشارکت مستقيم و غيرمستقيم مردم در برنامه هاي بهداشتي است و از آن جا که در ايران اولين بار پروژه شهر سالم در کوي سيزده آبان شهرستان ري به اجرا در آمده است و با توجه به نقش زنان در ارتقا سلامت جامعه و اهميت دانش، نگرش و عملکرد آنها در مورد موضوعات بهداشتي اين پژوهش در کوي سيزده آبان (محدوه شهر سالم) و دولت آباد شهرستان ري انجام گرديد.
ما در اين بررسي ميزان آگاهي، نگرش، و عملکرد 400 نفر از زنان 15 تا 49 ساله ساکن در محدوده شهر سالم و 400 نفر از زنان ساکن در منطقه دولت آباد را در مورد برنامه هاي بهداشتي مورد سنجش قرار داديم.
بر اساس نتايج بدست آمده در اين پژوهش ميانگين ميزان آگاهي بانوان 15-49 ساله در مورد موضوعات بهداشتي در محدوده شهر سالم بطور معني داري بيشتر از بانوان دولت آباد بود.
(P<0.0001). ميزان نگرش زنان در مورد موضوعات بهداشتي در محدوده شهر سالم و محدوده دولت آباد اختلاف معني داري با يکديگر نداشت اما ميزان عملکرد بانوان در محدوده شهر سالم در مورد رعايت مسائل بهداشتي با 95 درصد اطمينان و P<0.0001 بيشتر از بانوان دولت آباد بود.
در اين مطالعه مشخص گرديد که سواد بانوان و سواد همسران آنها بر آگاهي بهداشتي و عملکرد آنها تاثير مثبت داشته است (P<0.0001 و P<0.001). اما ارتباط معني داري بين شغل و سن خانم ها بر ميزان آگاهي و عملکرد بانوان مشاهده نگرديد.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 108
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی