برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير ماساژ پا بر کيفيت خواب شبانه بيماران همودياليزي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* خرم آباد، دانشگاه علوم پزشکی لرستان، دانشکده پرستاری و مامایی، گروه پرستاری
 
چکیده: 

مقدمه: مطالعات نشان داده اند، حدود 20 تا 80 درصد بيماران همودياليزي، داراي مشکلات خواب هستند که مي تواند منجر به کاهش کيفيت زندگي آنان شود. با توجه به آمار بالاي بيماران همودياليزي در عصر حاضر، ارتقاء سطح سلامت آنان از مسائل مهم بهداشتي تلقي مي گردد. در اين راستا پژوهش حاضر، با هدف تعيين تاثير ماساژ پا بر کيفيت خواب شبانه بيماران همودياليزي انجام گرفت.
مواد و روش ها: اين مطالعه، به روش تجربي از نوع کارآزمايي باليني بر روي 80 بيمار مراجعه کننده به بخش هاي دياليز بيمارستان هاي شهدا و شهيد رحيمي خرم آباد در سال 1393 انجام گرفت. ابزار شامل پرسش نامه پيتزبرگ و فرم چارت خواب بود که به وسيله آنها، وضعيت خواب نمونه هايي که داراي مشکل خواب بودند، در شب هاي قبل و بعد از انجام ماساژ، مورد بررسي قرار گرفت. مداخله آموزشي در پژوهش حاضر، ماساژ پا به مدت 10 دقيقه در طول دياليز، سه بار در هفته، براي چهار هفته متوالي بود.
يافته ها: تغييرات ايجاد شده در نمره پيتزبرگ نشان داد که، ماساژ پا در گروه آزمون در کيفيت خواب موثر بوده و با استفاده از آزمون آماري فريدمن مشخص شد مدت خواب شبانه افزايش يافته و به طور کلي وضعيت خواب بيمار با تکرار مداخله در هر هفته نسبت به هفته قبل بهبود يافته است (0.001>P).
بحث و نتيجه گيري: با توجه به نتايج پژوهش، ماساژ پا بر کيفيت خواب بيماران تحت همودياليز تاثير مطلوبي دارد و مي تواند به عنوان يک روش مفيد در بهبود کيفيت خواب بيماران در بخش هاي همودياليز، اجرا و آموزش داده شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 166
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی