برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي علل گرايش به مواد مخدر از نظر بيماران با تشخيص مسموميت مواد مخدر و اعتياد مراجعه کننده به بيمارستان هاي آموزشي شهر خرم آباد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* خرم آباد، دانشگاه علوم پزشکی لرستان، بیمارستان شهدای عشایر، دپارتمان بالینی
 
چکیده: 

مقدمه: کمتر پديده اي را مي توان يافت که همانند اعتياد جوامع بشري را مورد تهديد قرار داده باشد. با وجود خطرات و عوارض ناشي از اعتياد هر روزه به شمار قربانيان اين دام مرگبار افزوده مي شود. لذا برآن شديم که به بررسي علل گرايش به مواد مخدر از نظر بيماران مراجعه کننده با تشخيص مسموميت مواد مخدر و اعتياد در بيمارستان هاي آموزشي شهر خرم آباد بپردازيم.
مواد و روش ها: مطالعه در قالب اپيدميولوژيک توصيفي بر روي 100 نفر، تحت رضايت آگاهانه در سال 1393 انجام شد. ابزار پژوهش يک پرسشنامه دو قسمتي بود که قسمت اول در زمينه خصوصيات فردي و قسمت دوم حاوي سوالاتي در زمينه عوامل شغلي، اقتصادي، تحصيلي، خانوادگي و عوامل اجتماعي گرايش به مواد مخدر بود. پس از گردآوري داده ها، بررسي و تحليل آماري انجام شد.
يافته ها: 11 بيمار مونث و 89 بيمار مذکر مورد بررسي قرار گرفتند. بيش ترين فراواني در گروه سني 39-30 سال قرار داشت. 81% بيماران شهري و 19% روستايي بودند. کسب لذت و افزايش توان جسمي براي کار، رهايي از مشکلات زندگي، تسکين ناراحتي هاي روحي، وجود افراد معتاد در خانواده، همرنگ شدن با دوستان ناباب و همچنين بيکاري و ارزان و در دسترس بودن مواد مخدر از شايع ترين علل گرايش به مصرف مواد بود.
بحث و نتيجه گيري: عوامل فردي، خانوادگي و اجتماعي اقتصادي به صورت هماهنگ بستر گرايش به سمت مواد مخدر را فراهم مي کنند و اميد است که نتايج اين مطالعه موجبات افزايش آگاهي برنامه ريزان در اجراي سياست ها و اقدامات پيشگيرانه و کنترل کننده اعتياد جهت جلوگيري از پيامدهاي آن را فراهم نمايد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 243
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی