برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

محاسبه ميزان انرژي مورد نياز بزرگسالان: بررسي آينده نگر قند و ليپيد تهران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده علوم تغذیه و صنایع غذایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: تعيين مقادير مجاز انرژي مورد نياز و مقايسه آن با انرژي دريافتي جمعيت ها مي تواند راهنماي مناسبي جهت تعيين سلامت غذايي باشد. محاسبات انرژي مورد نياز بر اساس توصيه هاي WHO/FAO و RDA انجام مي شود. اين بررسي جهت تعيين مقدار انرژي دريافتي ساکنين منطقه 13 تهران و نيز مقايسه آن با مقادير مجاز توصيه شده، انجام پذيرفت.
مواد و روش ها: در اين مطالعه مقطعي، 403 نفر شامل 145 مرد و 151 زن 25 تا 50 ساله و 57 مرد و 50 زن بالاي 50 سال جامعه شهري تهران در غالب بخشي از طرح آينده نگر قند و ليپيد تهران به صورت تصادفي مورد بررسي قرار گرفتند. قد، وزن، دور کمر و دور باسن افراد با روش هاي استاندارد اندازه گيري و نمايه توده بدن (BMI) و نسبت دور کمر به باسن (WHR) آنان محاسبه گرديد. سپس به کمک ضرايب اختصاص داده شده به هر گروه به ازاي  کيلوگرم وزن بدن و انرژي پايه، متوسط انرژي مجاز براي هر گروه سني و جنسي از دو راه بدست آمد و با متوسط انرژي توصيه شده توسط WHO/FAO و RDA مقايسه شد. بررسي وضعيت تغذيه اي به روش 2 روز ياد آمد براي محاسبه انرژي دريافتي افراد مورد بررسي، انجام گرفت و براي برآورد ميزان کم گزارش دهي نسبت انرژي دريافتي به ميزان متابوليسم پايه کمتر از 1.27 مورد استفاده قرار گرفت. فعاليت بدني افراد نيز توسط پرسشنامه استاندارد فعاليت بدني LRC مشخص شد.
يافته ها: شيوع اضافه وزن و چاقي به ويژه چاقي مرکزي در زنان بالا و به طور معني داري بيشتر از مردان (P<0.001) و در زنان مسن تر به طور معني داري بيشتر از زنان جوان تر است (P<0.05). کمتر از يک سوم زنان و مردان مورد بررسي فعاليت بدني بالايي داشته و زنان به طور معني دار فعاليت بدني کمتري را نسبت به مردان دارا بودند (P<0.01). ميزان انرژي مورد نياز در جامعه مورد بررسي براي هر دو گروه سني و در هر دو جنس کمتر از مقدار انرژي توصيه شده RDA بود، در حالي که انرژي گزارش شده دريافتي مردان بالاتر از آن است. در حدود 40 درصد کل زنان مورد بررسي انرژي دريافتي خود را کمتر از مقدار واقعي دريافت، گزارش کردند.
نتيجه گيري و توصيه ها: بر اساس يافته هاي اين بررسي، تغيير شيوه زندگي افراد در جهت اصلاح الگوي غذايي و افزايش فعاليت بدني جهت کاهش شيوع بالاي چاقي و اضافه وزن در جامعه شهري تهران پيشنهاد مي گردد. هم چنين براي تخمين صحيح انرژي دريافتي به ويژه در زنان به روشهاي تجديدنظر شده نياز است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 224
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی