برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي اضطراب و افسردگي و عوامل خطر مرتبط با آن در زنان بعد از بستن لوله هاي رحمي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه بهداشت باروری و مامایی، دانشکده علوم پزشکی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: بستن لوله هاي رحمي (توبکتومي) يک روش توصيه شده جهت زناني که که قصد بارداري مجدد ندارند، مي باشد. هدف اين مطالعه، بررسي اضطراب و افسردگي و عوامل خطر مرتبط با آن در زنان بعد از توبکتومي مي باشد.
روش کار: اين مطالعه يک کوهورت تاريخي است که بر روي
200 نفر از افراد توبکتومي شده و 200 نفر از افرادي که از کاندوم به عنوان روش پيشگيري استفاده مي کردند. نمونه گيري به روش تصادفي ساده در مراکز بهداشت درماني شهرستان رودسر بين سال هاي 1391-1392 انجام شد. اضطراب و افسردگي با استفاده از پرسشنامه اضطراب و افسردگي بيمارستاني HADS (Hospital Anxiety and Depression Scale) مورد ارزيابي قرار گرفت. براي تحليل داده ها از آزمون هاي کاي دو، تي تست و رگرسيون خطي چندگانه استفاده شد.
يافته ها: بين ميانگين نمرات کل اضطراب و افسردگي در گروه توبکتومي (
16.50±6.49) در مقايسه با گروه بدون توبکتومي (11.23±5.97) اختلاف آماري معني دار وجود دارد (P<0.0001). 81.5% در گروه توبکتومي و 48.5% در گروه بدون توبکتومي اضطراب و افسردگي داشتند (P<0.0001). رگرسيون خطي چندگانه نشان مي دهد که بين تحصيلات پايين (P<0.0001)، پشيماني از بستن لوله (P=0.03) و عدم مشاوره قبل از بستن لوله (P=0.03) با خطر اضطراب و افسردگي در زنان توبکتومي شده ارتباط آماري معني دار وجود داشت.
نتيجه نهايي: با توجه به اينکه استفاده از روش هاي پيشگيري از بارداري يک امر غيرقابل اجتناب است، بنابراين زنان بايد در مورد مزايا و معايب انجام توبکتومي و ساير روش هاي پيشگيري از بارداري آگاهي کسب نمايند. ما در اين مطالعه، تفاوت معني داري پيرامون خطر ابتلا به اضطراب و افسردگي در زنان با و بدون توبکتومي مشاهده نموديم.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

جهانیان سادات محله، ش.، و ضیایی، س.، و کاظم نژاد، ا.، و محمدی، ع. (1393). ارزیابی اضطراب و افسردگی و عوامل خطر مرتبط با آن در زنان بعد از بستن لوله های رحمی. مجله مراقبت پرستاری و مامایی ابن سینا (مجله علمی دانشکده پرستاری و مامایی همدان), 22(3 (مسلسل 46)), 45-54. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=240025Vancouver : کپی

جهانیان سادات محله شهیده، ضیایی سعیده، کاظم نژاد انوشیروان، محمدی عیسی. ارزیابی اضطراب و افسردگی و عوامل خطر مرتبط با آن در زنان بعد از بستن لوله های رحمی. مجله مراقبت پرستاری و مامایی ابن سینا (مجله علمی دانشکده پرستاری و مامایی همدان). 1393 [cited 2021November28];22(3 (مسلسل 46)):45-54. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=240025IEEE : کپی

جهانیان سادات محله، ش.، ضیایی، س.، کاظم نژاد، ا.، محمدی، ع.، 1393. ارزیابی اضطراب و افسردگی و عوامل خطر مرتبط با آن در زنان بعد از بستن لوله های رحمی. مجله مراقبت پرستاری و مامایی ابن سینا (مجله علمی دانشکده پرستاری و مامایی همدان), [online] 22(3 (مسلسل 46)), pp.45-54. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=240025. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 190 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی