3 SID.ir | ارزيابي اضطراب و افسردگي و عوامل خطر مرتبط با آن در زنان بعد از بستن لوله هاي رحمي
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

ارزيابي اضطراب و افسردگي و عوامل خطر مرتبط با آن در زنان بعد از بستن لوله هاي رحمي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه بهداشت باروری و مامایی، دانشکده علوم پزشکی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: بستن لوله هاي رحمي (توبکتومي) يک روش توصيه شده جهت زناني که که قصد بارداري مجدد ندارند، مي باشد. هدف اين مطالعه، بررسي اضطراب و افسردگي و عوامل خطر مرتبط با آن در زنان بعد از توبکتومي مي باشد.
روش کار: اين مطالعه يک کوهورت تاريخي است که بر روي
200 نفر از افراد توبکتومي شده و 200 نفر از افرادي که از کاندوم به عنوان روش پيشگيري استفاده مي کردند. نمونه گيري به روش تصادفي ساده در مراکز بهداشت درماني شهرستان رودسر بين سال هاي 1391-1392 انجام شد. اضطراب و افسردگي با استفاده از پرسشنامه اضطراب و افسردگي بيمارستاني HADS (Hospital Anxiety and Depression Scale) مورد ارزيابي قرار گرفت. براي تحليل داده ها از آزمون هاي کاي دو، تي تست و رگرسيون خطي چندگانه استفاده شد.
يافته ها: بين ميانگين نمرات کل اضطراب و افسردگي در گروه توبکتومي (
16.50±6.49) در مقايسه با گروه بدون توبکتومي (11.23±5.97) اختلاف آماري معني دار وجود دارد (P<0.0001). 81.5% در گروه توبکتومي و 48.5% در گروه بدون توبکتومي اضطراب و افسردگي داشتند (P<0.0001). رگرسيون خطي چندگانه نشان مي دهد که بين تحصيلات پايين (P<0.0001)، پشيماني از بستن لوله (P=0.03) و عدم مشاوره قبل از بستن لوله (P=0.03) با خطر اضطراب و افسردگي در زنان توبکتومي شده ارتباط آماري معني دار وجود داشت.
نتيجه نهايي: با توجه به اينکه استفاده از روش هاي پيشگيري از بارداري يک امر غيرقابل اجتناب است، بنابراين زنان بايد در مورد مزايا و معايب انجام توبکتومي و ساير روش هاي پيشگيري از بارداري آگاهي کسب نمايند. ما در اين مطالعه، تفاوت معني داري پيرامون خطر ابتلا به اضطراب و افسردگي در زنان با و بدون توبکتومي مشاهده نموديم.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 134
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی