برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاییز 1379 , دوره  7 , شماره  21 ; از صفحه 191 تا صفحه 195 .
 
عنوان مقاله: 

مقايسه تاثير تيوپنتال و پروپوفول بر فشار داخل چشمي طي القا بيهوشي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
*
 
چکیده: 

ممانعت از افزايش فشار داخل چشم و كاهش هر چه بيشتر آن طي عمل جراحي چشم، تاثير چشمگيري در موفقيت عمل جراحي دارد. بعضي از مراحل القا بيهوشي مانند لارنگوسكوپي و لوله‌گذاري داخل ناي باعث افزايش فشار داخل چشمي مي‌شود كه پيامدهاي آن در آسيب‌هاي نافذ كره چشم خطرناك است. هدف اين پژوهش، مقايسه تغييرات فشار داخل چشمي طي القا بيهوشي در شرايط كاملا يكسان با استفاده از دو داروي تيوپنتال و پروپوفول، نيز بررسي دقيق اثرات آنها بر روي فشار داخل چشمي است تا بتوان دارويي كه بطور موثر فشار داخل چشمي را پايين آورده و مانع از افزايش آن به دنبال لارنگوسكوپي و لوله‌گذاري داخل ناي مي‌شود را انتخاب كرد.
در اين پژوهش 90 بيمار انتخاب شده و به‌صورت تصادفي به‌دو گروه تقسيم شدند. براي القا بيهوشي در يك گروه (گروه اول) تيوپنتال
4mg/Kg و در گروه دوم پروپوفول 2.5mg/Kg تجويز شد. فشار داخل چشمي در چهار مرحله قبل از القا بيهوشي، پس از القا بيهوشي، حين لارنگوسکوپي و پانزده ثانيه بعد از لوله گذاري موفق داخل تراشه اندازه گيري شد. در هر دو گروه قبل از القا بيهوشي سوفنتانيل 0.15µg/Kg و بعد از القا بيهوشي آتراكوريوم 0.7mg/Kg تجويز شد. فشار داخل چشمي در چهار مرحله قبل از القا ‌بيهوشي، پس از القا بيهوشي، حين لارنگوسكوپي و پانزده ثانيه بعد از لوله‌گذاري موفق داخل تراشه اندازه‌‌گيري شد. هر دو گروه بعد از القا بيهوشي، كاهش‌ معني‌داري در فشار داخل چشمي داشتند (P<0.01). كاهش فشار داخل چشمي در گروه 2 به صورت معني‌داري بيشتر از گروه 1 بود (P<0.01). لارنگوسكوپي و لوله‌گذاري داخل ناي باعث افزايش معني‌داري در فشار داخل چشمي در گروه اول شد، ليكن در گروه دوم خير (P<0.01). فشار داخل چشمي گروه اول، 15 ثانيه بعد از لوله‌گذاري داخل تراشه شروع به كاهش نمود. هيچ يك از بيماران دو گروه طي مدت مطالعه فشار داخل چشمي بالاتر از پايه نداشتند.
نتيجه آن كه پروپوفول باعث كاهش بيشتر فشار داخل چشمي نسبت به تيوپنتال مي‌شود و به صورت موثرتري مانع از افزايش فشار داخل چشمي بدنبال لارنگوسكوپي و لوله‌گذاري داخل ناي مي‌شود.  

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 76
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی