برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1394 , دوره  25 , شماره  1 ; از صفحه 39 تا صفحه 45 .
 
عنوان مقاله: 

تمايز عصبي سلول هاي PC12 با استفاده از داربست نانوفيبري PCL/gelatin

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران مرکزی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: رده سلولي فئوکروسيتوما (PC12) در شرايط کشت آزمايشگاهي و تحت تاثير فاکتورهاي القايي به سلول هايي با مورفولوژي شبه عصبي تبديل مي شود. محققين نشان دادند که فاکتورهاي رشد از جمله فاکتور رشد عصبي (NGF) و فاکتور رشد فيبروبلاستي (bFGF) در فرايندهاي مختلفي از جمله تکثير، بقا و تمايز اين سلول ها موثر مي باشند. بررسي ها نشان مي دهد که داربست هاي منفذدار قابل تخريب با تشکيل بستري مناسب در روند تمايز سلول هاي PC12 موثر مي باشند. هدف از تحقيق حاضر بررسي نقش داربست نانوفيبر PCL/gelatin) پلي کاپرولاکتون/ژلاتين) در تمايز عصبي سلول هاي PC12 بود.
روش بررسي: در اين مطالعه بنيادي-کاربردي، سلول هاي
PC12 برداربست نانوفيبر ساخته شده از PCL/gelatin با نسبت 7:3 تحت تاثير محيط تمايز عصبي همراه با فاکتورهاي رشد کشت داده شدند. بيان ژن هاي عصبي از جمله Nestin و Map2 (Microtubule-associated protein 2) با استفاده از تست هاي RT-PCR و ايمونوسيتوشيمي مورد بررسي قرار گرفتند. تغييرات مورفولوژي با ميکروسکوپ نوري و بررسي هاي فراساختاري با ميکروسکوپ الکتروني انجام گرفت.
يافته ها: سلول هاي
PC12 توانستند به طور کارامدي به سلول هاي شبه عصبي در شرايط کشت بر داربستPCL/gelatin تمايز يابند و اين داربست هيچ گونه اثر منفي و سميتي بر سلول هاي PC12 نداشت.
نتيجه گيري: استفاده از مهندسي بافت گامي موثر در جهت يافتن روش هاي نوين و کارامد در توليد سلول هاي عصبي با کارايي بالا به منظور درمان بيماري هاي عصبي از جمله پارکينسون، ضايعات نخاعي و گلوکوما محسوب مي شود
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 456
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی