6 SID.ir | نقش توتم در نفي ازدواج با محارم در ايران باستان
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

نقش توتم در نفي ازدواج با محارم در ايران باستان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه زبان و ادبیات فارسی، دانشگاه مازندران
 
چکیده: 

ازدواج با محارم يکي از مباحثي است که در ميان آداب و رسوم اجتماعي ايران باستان، و به ويژه آيين زردشتي، مورد بررسي بسياري از پژوهشگران اين حوزه قرار گرفته است. بحث بر سر رواج اين آيين در ميان ايرانيان و عدم روايي آن، تحقيقات و بررسي هاي چشمگيري را در پي داشته است. آنچه در اين ميان مغفول مانده و به نظر مي رسد کمتر مورد توجه قرار گرفته باشد، باورها و آداب و رسوم ديني و مناسک مذهبي ايرانيان باستان و باورها و اعتقادات آنان نسبت به آيين ابتدايي توتم پرستي است که نشانه هاي باورمندي به آن هم در متون زردشتي و هم در شاهنامه فردوسي ديده مي شود. اين آيين، که در ميان غالب جوامع ابتدايي به چشم مي خورد، بنا بر نظر صاحب نظران، توجيهي براي منع ازدواج با محارم و شيوع ازدواج با بيگانگان در جامعه است. در اين پژوهش کوشيديم تا:
الف) نظريه هاي پژوهشگران در زمينه ازدواج با محارم در ايران زردشتي بررسي شود؛
ب) با توجه به نشانه هايي که در متون زردشتي و شاهنامه فردوسي ديده مي شود، توتم پرستي و باور ايرانيان باستان به اين آيين کهن نشان داده شود؛
ج) با توجه به نظريه هاي صاحب نظراني چون فرويد، دورکهيم، و استروس، با پذيرش باورهاي توتمي، منع ازدواج با محارم و شيوع برون همسري در ايران باستان توجيه شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 453
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی