برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مطالعه تطبيقي نقوش سفالينه هاي کلپورگان با نقوش سوزن دوزي بلوچ

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده هنر، دانشگاه بیرجند
 
چکیده: 

تاثيرپذيري و رابطه هنرهاي گوناگون يک سرزمين، مي تواند موضوع ارزشمندي براي تحقيقات پژوهشگران باشد. سفالينه هاي توليدشده در روستاي کلپورگان واقع در شهرستان سراوان و سوزن دوزي هاي مناطق مختلف سيستان و بلوچستان، در دوره معاصر با نقوشي تزئين مي شوند که با تکيه بر اصالت گذشته هنر اين سرزمين، از ساختاري هندسي و منحصر به فرد بهره مي گيرند. اين نقوش که در هر دو هنر نام برده، به دست زنان ترسيم مي گردد، جزء جدايي ناپذير هنر بلوچ محسوب مي شود. بر اين اساس، در مقاله پيش رو با هدف بررسي رابطه ميان نقوش هنر سفالگري کلپورگان و سوزن دوزي بلوچ که از يک بافت فرهنگي مشترک بهره مي گيرد، اشتراکات و وجوه افتراق احتمالي اين دو هنر مدنظر قرار خواهد گرفت. سوال عمده اين است چه ارتباطي ميان نقوش سفالينه هاي کلپورگان و سوزندوزي بلوچ وجود دارد. اين ارتباط چه حوزه هايي را شامل مي شود. در اين مقاله با به کارگيري روش تحقيق، توصيفي - تحليلي نقوش دو هنر قوم بلوچ مطالعه تطبيقي شده است. در جمع آوري اطلاعات هم از روش کتابخانه اي، مشاهده ميداني و مصاحبه با هنرمندان پيش کسوت استفاده شده است.
با پژوهش انجام شده روشن شد، الهام گيري نقوش سفال کلپورگان از طبيعت، باورها و اعتقادات بلوچ در کنار نقوش سوزن دوزي که با الهام گيري از طبيعت، فرهنگ و باورهاي قوم بلوچ شکل مي گيرد، زمينه ساز اشتراکاتي در نقوش اين هنرها شده اند. از جمله وجوه مشترک اين دو هنر، وجود نقوش هندسي با بياني انتزاعي و نمادين برگرفته از طبيعت و باورهاي قوم بلوچ، نقوش ساده و ترکيبي، ساختار مشابه در نامگذاري و انتخاب نقوش برمبناي پديده هاي طبيعي بلوچستان است. همچنين با مطالعه نقوش سفالگري کلپورگان و سوزن دوزي بلوچ به وجود عناصر بصري مشترک مانند تکرار، ريتم، حرکت، نظم و ترکيب بندي هاي متقارن برمي خوريم که در قالب فرم هاي هندسي و ساختار مشابه، ارتباط ميان نقوش اين دو هنر را پررنگ تر خواهد کرد. در مسير پژوهش حاضر نظر به گستردگي و تنوع نقوش سوزن دوزي، با دسته بندي نقوش در قالب ساده و ترکيبي، نمونه هايي از نقوش گزينش شده است که بيشترين کاربرد را در سوزن دوزي مناطق مختلف سيستان و بلوچستان دارند و از بررسي نمونه هاي مشابه خودداري شده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

نظری، ا.، و زکریایی کرمانی، ا.، و شفیعی سرارودی، م. (1393). مطالعه تطبیقی نقوش سفالینه های کلپورگان با نقوش سوزن دوزی بلوچ. مطالعات تطبیقی هنر, 4(8), 31-47. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=239051Vancouver : کپی

نظری امیر، زکریایی کرمانی ایمان، شفیعی سرارودی مهرنوش. مطالعه تطبیقی نقوش سفالینه های کلپورگان با نقوش سوزن دوزی بلوچ. مطالعات تطبیقی هنر. 1393 [cited 2021September18];4(8):31-47. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=239051IEEE : کپی

نظری، ا.، زکریایی کرمانی، ا.، شفیعی سرارودی، م.، 1393. مطالعه تطبیقی نقوش سفالینه های کلپورگان با نقوش سوزن دوزی بلوچ. مطالعات تطبیقی هنر, [online] 4(8), pp.31-47. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=239051. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 559 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی