برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

شناسايي تاثير اجراي برنامه تنظيم خانواده و رابطه آن با بهبود نسبي درمان بر روند زاد و ولد در 100 خانواده هموفيلي در مراجعه كنندگان به بيمارستان شفا اهواز از سال 1380- 1350

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه خون و سرطان کودکان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز مرکز تحقیقات تالاسمی و هموگلوبینوپاتی
 
چکیده: 

هدف: انتشار جغرافيايي هموفيلي در دنيا به شکل يکسان (1در 10.000 نفر) گزارش شده است بنابراين با جمعيت رو به افزايش کشور بر تعداد آنان روز بروز اضافه خواهد شد، لذا در تمام پهنه کشور انتشار خواهند يافت هر کجا جمعيت بيشتر باشد تعداد آنان فراوان تر خواهد شد. با تصور اينکه امکان سقط تمام پسران هموفيلي قبل از تولد وجود داشته باشد باز هم 50% دختران که ناقل هستند باقي مي مانند. چون حدود 30% هموفيلي با جهش جديد متولد مي شوند. ينابراين هموفيلي در مقياس امروز قابل ريشه کني نيست. مخزن ژني جامعه باقي مي ماند پس فقط مي توان در کاهش تعداد کوشيد با افزايش کيفيت پيشگيري از تولد و (تنظيم خانواده) سطح سلامت را در جامعه بالا برد. هدف از اين مطالعه شناسايي تاثير اجراي برنامه تنظيم خانواده  و همچنين بهبود نسبي درمان اين بيماري بر روند زاد و ولد در اين خانواده ها است.
روش بررسي: براي اين منظور در اين مطالعه 100 خانواده هموفيلي با 137 کودک مبتلا به هموفيلي در مقابل 534 نفر کودک سالم به عنوان اندکس کنترل استفاده شد.
يافته ها: نتايج اين بررسي مقطعي نشان داد که سن 65% بيماران زير 20 سال است. درصد متوسط فرزندان در خانواده هموفيل 6.7 نفر، تقريبا کمي بيشتر از 3 برابر تعداد متوسط فرزندان تعيين شده مجاز به وسيله WHO است. حداکثر دختران در خانواده 6 نفر و حداکثر فرزندان 10 نفر بوده اند در اين سرشماري وقتي که به خانواده هاي پرجمعيت در چهار دهه گذشته مي رسيم هر چه بر تعداد فرزندان افزوده شده بر تعداد دختران ناقل کودکان مبتلا و سقط شده و مرده اضافه گرديده است تنظيم خانواده و فاصله گذاري به نحو احسن و يا به معني علمي يا منطقي در خانواده هاي هموفيلي رعايت نشده است.
نتيجه گيري: براي پيشگيري از شيوع تولد کودک هموفيلي آسان ترين، ارزان ترين، موثرترين روش رعايت اصول کلي فاصله گذاري و تنظيم خانواده است که مصوب و مورد قبول سيستم بهداشتي و درماني جامعه بوده و در سطح فراگير ملي نيز مورد قبول واقع شده است با توجه به وسعت کشور و مناطق محروم فقط بايد حرکت موتور آنرا تنظيم کرد و خانواده هاي هموفيلي را کارشناسانه در شبکه بهداشتي کشور زير پوشش تنظيم خانواده مضاعف و خاص برد وگرنه هموفيلي با توجه به امکانات نسبي درماني موجود به سير پيشرونده خود ادامه خواهد داد. به علت افزايش تدريجي جمعيت در آينده نگهداري و درمان بيماران نياز به بودجه هاي کلان خواهد داشت.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

کیان پورقهفرخی، ف.، و زندیان، خ. (1384). شناسایی تاثیر اجرای برنامه تنظیم خانواده و رابطه آن با بهبود نسبی درمان بر روند زاد و ولد در 100 خانواده هموفیلی در مراجعه کنندگان به بیمارستان شفا اهواز از سال 1380- 1350. مجله علمی پزشکی جندی شاپور, 4(2 (مسلسل 45)), 163-171. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=23866Vancouver : کپی

کیان پورقهفرخی فاطمه، زندیان خدامراد. شناسایی تاثیر اجرای برنامه تنظیم خانواده و رابطه آن با بهبود نسبی درمان بر روند زاد و ولد در 100 خانواده هموفیلی در مراجعه کنندگان به بیمارستان شفا اهواز از سال 1380- 1350. مجله علمی پزشکی جندی شاپور. 1384 [cited 2021May15];4(2 (مسلسل 45)):163-171. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=23866IEEE : کپی

کیان پورقهفرخی، ف.، زندیان، خ.، 1384. شناسایی تاثیر اجرای برنامه تنظیم خانواده و رابطه آن با بهبود نسبی درمان بر روند زاد و ولد در 100 خانواده هموفیلی در مراجعه کنندگان به بیمارستان شفا اهواز از سال 1380- 1350. مجله علمی پزشکی جندی شاپور, [online] 4(2 (مسلسل 45)), pp.163-171. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=23866. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 82 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی