برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1392 , دوره  8 , شماره  25 ; از صفحه 88 تا صفحه 103 .
 
عنوان مقاله: 

ويژگي هاي حروف نگاري فارسي در طراحي اعلان در گرافيک ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

طراحي اعلان در ايران و ديگر کشورهاي جهان يکي از شاخه هاي مهم در عرصه ارتباطات تصويري است و در واقع بيان هدايتگر در قالب زبان اشارتگر در اين عرصه است. هم جواري دو عنصر «تصوير» و «حروف» به عنوان رسالت بصري در اعلان داراي اهميت است. امروزه نگاشتن حروف به بار بصري منتج مي شود که کارکردي همسو با تصوير دارد. تاريخ اعلان هايي که بيشتر داراي بار نوشتاري هستند تا تصويري، چه در ايران و چه در کشورهاي ديگر، از شخصيت پذيري گرافيکي حروف و کارکردهاي آن در عرصه آثار هنري نشان دارد. حروف نگاري در هنر ايران به علت قابليت هاي زيبايي شناختي و ويژگي هاي کاربردي خاص آن در همه شاخه هاي هنرهاي تجسمي به ويژه گرافيک جايگاهي ممتاز دارد و به خصوص در مقوله حروف نگاري تعريف و کارکردي تازه يافته است. حروف فارسي به علت ويژگي هايش از نظر ساختاري با نوع لاتين خود ماهيت متفاوتي دارد که گاه اين ويژگي ها ضعف تلقي مي شود و گاه به نظر برخي از صاحب نظران امتياز آن شمرده مي شود. هدف از اين جستار بررسي ويژگي هاي حروف فارسي با بياني حروف نگارانه در طراحي اعلان است و درکنار آن به کارکردهاي حروف و يا نوشته در اعلان و نقش حروف نگاري در اعلان و ارائه چند راهکار پرداخته مي شود. اين مقاله با روش تحليلي توصيفي و به شيوه کتابخانه اي به مطالعه ساختاري حروف فارسي مي پردازد.
نتايج اين تحقيق نشان داد که شناخت از گونه هاي حروف نگاري (فرماليستي و روايت گرا)، در روند شکل گيري اعلان با کاربرد نوشتار نقش مهمي در نتيجه و اثربخشي آن دارد. توجه به خوانايي (نقش اطلاع رساني) در اعلان و خواندني بودن (زيبايي و جلوه مندي بصري) آن در روند بصري اعلان از نکات مهمي است که هر طراح بايد به آن توجه داشته باشد. شناخت ويژگي هاي بصري حروف فارسي و درک توانمندي آن در هنر خوشنويسي و بهره گيري از آن به عنوان اصول اوليه بر هر طراح گرافيک و حروف نگار لازم و ضروري است. درک نقش حروف به عنوان «عامل خوانايي»، « عامل و عنصر چالش برانگيز بصري» و « عامل زيبايي شناختي» در روند طراحي حروف نگارانه نقش شاياني را داراست. توجه به توان بصري هر حرف و ظرفيت پذيري بصري (ايجاد جلوه هاي ويژه) با نوع کاربرد حروف در يک فرايند حروف نگاري ارتباط مستقيم دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
 
Cite:
APA : کپی

فهیمی فر، ا.، و مهرنگار، م.، و سینکی، ص.، و طباطبایی بافقی، س. (1392). ویژگی های حروف نگاری فارسی در طراحی اعلان در گرافیک ایران. نگره, 8(25), 88-103. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=238199Vancouver : کپی

فهیمی فر اصغر، مهرنگار منصور، سینکی صبا، طباطبایی بافقی سیدمحمدتقی. ویژگی های حروف نگاری فارسی در طراحی اعلان در گرافیک ایران. نگره. 1392 [cited 2021April14];8(25):88-103. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=238199IEEE : کپی

فهیمی فر، ا.، مهرنگار، م.، سینکی، ص.، طباطبایی بافقی، س.، 1392. ویژگی های حروف نگاری فارسی در طراحی اعلان در گرافیک ایران. نگره, [online] 8(25), pp.88-103. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=238199>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 776 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی