نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1392 , دوره  8 , شماره  25 ; از صفحه 50 تا صفحه 63 .
 
عنوان مقاله: 

مقايسه تطبيقي شيوه خط خوشنويسان تاثيرگذار در توليد نرم افزارهاي خوشنويسي با شيوه هاي رايج در خط نستعليق (شيوه کلهر و ميرعماد) و خط ثلث (شيوه ترکي و عربي)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 
درک جايگاه هنر خوشنويسي در عرصه تکنولوژي از اهميت زيادي برخوردار است. نرم افزارهاي خوشنويسي يکي از بسترهاي نوين در عرصه خوشنويسي محسوب مي شوند و به دليل توانايي که در زمينه نگارش خطوط نستعليق و ثلث در آنها وجود دارد، درک اهميت اين هنر از نظر شناخت شيوه خط خوشنويسان تاثيرگذار در توليد نرم افزارهاي خوشنويسي، ضروري است. در اين تحقيق به شيوه توصيفي-تحليلي سعي شده طريقه نگارش اين خوشنويسان در جريان طراحي حروف نرم افزار با نگاهي به شيوه هاي رايج خوشنويسي از گذشته تاکنون با تاکيد بر خطوط نستعليق و ثلث بررسي شود، از اين رو به ويژگي هاي فني نرم افزارهاي خوشنويسي به طور اجمالي و به ريشه خط در شيوه خوشنويسان مبدع نرم افزار به طور مفصل پرداخته شده است و هدف اصلي، مشخص نمودن ارتباط بين خط خوشنويس با شيوه هاي رايج خوشنويسي است. بر اين اساس در زمينه طراحي حروف نستعليق در نرم افزار، شيوه عباس اخوين (مبدع نرم افزار کلک) و امير احمد فلسفي (مبدع نرم افزارهاي ميرعماد وچليپا) با در نظر گرفتن شيوه ميرعماد الحسني قزويني و ميرزا رضا کلهر مورد بررسي قرار گرفته و در زمينه طراحي حروف خط ثلث، شيوه خوشنويس عراقي هاشم بغدادي (مبدع نرم افزارکلک) و علي شيري (مبدع نرم افزار ميرعماد ) با درنظرگرفتن شيوه ترکي و عربي در قرون سيزدهم و چهاردهم مورد مطالعه قرار گرفته است. در پايان بر اساس مقايسه تطبيقي و تصويري اين نتيجه حاصل مي شود که شيوه خوشنويسي عباس اخوين متاثر از شيوه ميرعماد بوده و شيوه امير احمد فلسفي با شيوه کلهر قرابت دارد و در مورد خط ثلث در نرم افزار مي توان شيوه هاشم بغدادي را نزديک به شيوه خوشنويسان ترک، نظير مصطفي راقم دانست و نيزعلي شيري در زمينه خط ثلث تابع شيوه هاشم بغدادي بوده است.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
  • ندارد
 
طرح های مرتبط: 
 
مقالات بین المللی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

کاسپور، ه.، و چاریی، ع. (1392). مقایسه تطبیقی شیوه خط خوشنویسان تاثیرگذار در تولید نرم افزارهای خوشنویسی با شیوه های رایج در خط نستعلیق (شیوه کلهر و میرعماد) و خط ثلث (شیوه ترکی و عربی). نگره, 8(25), 50-63. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=238197Vancouver : کپی

کاسپور هدا، چاریی عبدالرضا. مقایسه تطبیقی شیوه خط خوشنویسان تاثیرگذار در تولید نرم افزارهای خوشنویسی با شیوه های رایج در خط نستعلیق (شیوه کلهر و میرعماد) و خط ثلث (شیوه ترکی و عربی). نگره. 1392 [cited 2022May24];8(25):50-63. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=238197IEEE : کپی

کاسپور، ه.، چاریی، ع.، 1392. مقایسه تطبیقی شیوه خط خوشنویسان تاثیرگذار در تولید نرم افزارهای خوشنویسی با شیوه های رایج در خط نستعلیق (شیوه کلهر و میرعماد) و خط ثلث (شیوه ترکی و عربی). نگره, [online] 8(25), pp.50-63. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=238197. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 291 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی