برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
شهريور 1393 , دوره  27 , شماره  89 ; از صفحه 12 تا صفحه 20 .
 
عنوان مقاله: 

پيشگيري از سوء رفتار جنسي: آگاهي، نگرش و عملکرد والدين

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: سوء رفتار جنسي از مخرب ترين انواع سوء رفتارها است که در دهه اخير از افزايش قابل توجهي برخوردار بوده است و پيشگيري از آن ضروري مي باشد. مطالعه حاضر با هدف تعيين آگاهي، نگرش و عملکرد والدين در رابطه با آموزش پيشگيري از سوء رفتار جنسي به کودکان دبستاني و پيش دبستاني صورت گرفت.
روش بررسي: در اين مطالعه توصيفي، 536 والد داراي فرزند دبستاني و پيش دبستاني در مدارس شهر اراک، از طريق نمونه گيري خوشه اي به صورت تصادفي انتخاب و وارد مطالعه شدند. داده ها با استفاده از پرسشنامه مشخصات فردي و پرسشنامه سوء رفتار با کودک
(CSA) جمع آوري شد. داده ها با استفاده از از نرم افزار آماريSPSS  نسخه 16 و آزمون هاي آماري توصيفي با ضريب اطمينان 95% مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.
يافته ها: نتايج نشان داد که 343 نفر (
%66) سطح آگاهي خوب و 177 نفر (%34) از آگاهي ضعيف در مورد پيشگيري از سوء رفتار جنسي در کودکان برخوردار بودند. 383 نفر (%80.63) از والدين سطح نگرش خوب و 92 نفر (%19.37) نگرش ضعيفي نسبت به آموزش پيشگيري از سوء رفتار جنسي داشتند. همچنين 456 نفر (%85.71) از شرکت کنندگان داراي عملکرد خوب و 76 نفر (%14.29) داراي عملکرد ضعيف در زمينه پيشگيري از سوء رفتار جنسي بودند.
نتيجه گيري کلي: با توجه به آگاهي ضعيف يک سوم والدين در مورد پيشگيري از سوء رفتار جنسي ارائه راهکارهايي جهت افزايش سطح آگاهي افراد در بالا بردن سطح عملکرد والدين ضروري به نظر مي رسد. در مورد پيشگيري از سوء رفتار جنسي حتي در ميان والديني که با کودک خود در رابطه با پيشگيري از سوء رفتار جنسي صحبت کرده اند، تدوين برنامه هاي آموزش پيشگيري براي آموزش والدين ضروري به نظر مي رسد
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 422
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی