برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تحليل اسطوره قهرمان در داستان ضحاك و فريدون بر اساس نظريه يونگ

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بخش فارسی، دانشگاه شیراز
 
چکیده: 

داستان ضحاک و فريدون يکي از مشهورترين اسطوره هاي ايراني است که فردوسي در شاهنامه به نقل آن پرداخته است. در مقاله حاضر کوشش شده اين اسطوره و قهرمانان آن بر حسب چهارچوبهاي نقد اسطوره اي مبتني بر عقايد يونگ و پيروانش تحليل گردد.
در نظر يونگ محتواي ناخودآگاه جمعي يا همان کهن الگوها به شکل افسانه و اسطوره پديدار مي گردند. اين کهن الگوها خود ناشناخته و ناپيدايند اما به شکل رويا، افسانه و اسطوره تجلي مي کنند.
در مقاله حاضر ضحاک و فريدون به عنوان تجلي هاي مختلف يک روان واحد و مراحل رشد آن به سمت فرآيند فرديت و کمال شخصيت تاويل شده اند. نتيجه کار نشان مي دهد که با استفاده از اين شيوه مي توان درک بهتري از اسطوره هاي ايراني داشت و برخي جنبه هاي تاريک آن را روشنتر ساخت.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

امینی، م. (1381). تحلیل اسطوره قهرمان در داستان ضحاک و فریدون بر اساس نظریه یونگ. علوم اجتماعی و انسانی دانشگاه شیراز, 17(2 (پیاپی 34) ویژه نامه زبان و ادبیات فارسی), 53-64. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=23814Vancouver : کپی

امینی محمدرضا. تحلیل اسطوره قهرمان در داستان ضحاک و فریدون بر اساس نظریه یونگ. علوم اجتماعی و انسانی دانشگاه شیراز. 1381 [cited 2021November30];17(2 (پیاپی 34) ویژه نامه زبان و ادبیات فارسی):53-64. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=23814IEEE : کپی

امینی، م.، 1381. تحلیل اسطوره قهرمان در داستان ضحاک و فریدون بر اساس نظریه یونگ. علوم اجتماعی و انسانی دانشگاه شیراز, [online] 17(2 (پیاپی 34) ویژه نامه زبان و ادبیات فارسی), pp.53-64. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=23814. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 343 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی