برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1381 , دوره  6 , شماره  2 ; از صفحه 91 تا صفحه 104 .
 
عنوان مقاله: 

هم بستگي توليد عسل و صفات مورفولوژيك زنبور عسل در اصفهان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

به منظور برآورد هم بستگي بين ميزان توليد عسل و برخي از ويژگي هاي ظاهري زنبور عسل، سي ملکه مادر، به صورت تصادفي از زنبورستان مرکز تحقيقات منابع طبيعي و امور دام استان اصفهان انتخاب، و از هر ملکه مادر پنج ملکه دختر پرورش داده شد و بررسي گرديد. محصول عسل تابستان از اختلاف وزن شان عسل قبل و بعد از استخراج عسل اندازه گيري شد، و محصول عسل پاييز بر اساس مساحت سطح قاب سرپوشيده محاسبه گرديد. صفات ظاهري با استفاده از استريوميکروسکوپ مجهز به عدسي چشمي مدرج، بر اساس روش روتنر اندازه گيري شد.

ميانگين توليد عسل در سال 10.05 کيلوگرم تخمين زده شد. هم بستگي فنوتيپي بين توليد عسل ساليانه با توليد عسل تابستان و پاييز به ترتيب 0.49 و 0.88 برآورد گرديد، در حالي که هم بستگي بين عسل توليدي تابستان و پاييز در حد پايين بود. هم بستگي معني داري بين عسل توليدي تابستان و ايندکس کوبيتال B، طول ساق پا و عرض بال جلو (به ترتيب 0.28، 0.25 و 0.21) مشاهده شد. هم چنين، هم بستگي معني داري بين عرض پنجه با عسل توليدي کل و پاييز به دست آمد (به ترتيب 0.22 و 0.23). هم بستگي ژنتيکي بين طول پنجه و ايندکس کوبيتال با توليد عسل تابستان منفي برآورد شد (به ترتيب 0.75- و 0.45-). با توجه به هم بستگي زياد بين عسل توليدي تابستان و کل عسل توليدي ساليانه، بهتر است براي صرفه جويي در زمان و هزينه ها به منظور بهبود کل عسل توليدي، انتخاب بر اساس محصول توليدي تابستانه کلني باشد. هم چنين در طرح هاي به نژادي براي افزايش توليد عسل، مي توان از صفات هم بسته طول ساق، عرض بال جلو و ايندکس کوبيتال استفاده کرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
Cite:
APA : کپی

ادریس، م.، و مستاجران، م.، و عبادی، ر. (1381). هم بستگی تولید عسل و صفات مورفولوژیک زنبور عسل در اصفهان. علوم آب و خاک (علوم و فنون کشاورزی و منابع طبیعی), 6(2), 91-104. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=23765Vancouver : کپی

ادریس محمدعلی، مستاجران محمد، عبادی رحیم. هم بستگی تولید عسل و صفات مورفولوژیک زنبور عسل در اصفهان. علوم آب و خاک (علوم و فنون کشاورزی و منابع طبیعی). 1381 [cited 2021April17];6(2):91-104. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=23765IEEE : کپی

ادریس، م.، مستاجران، م.، عبادی، ر.، 1381. هم بستگی تولید عسل و صفات مورفولوژیک زنبور عسل در اصفهان. علوم آب و خاک (علوم و فنون کشاورزی و منابع طبیعی), [online] 6(2), pp.91-104. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=23765>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
بازدید یکساله 192 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی