نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1392 , دوره  2 , شماره  5 ; از صفحه 127 تا صفحه 142 .
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي طيف آسيب پذيري لرزه اي در شهرها بر اساس سناريوهاي شدت مختلف با استفاده از مدل هاي μD ،TOPSIS و GIS (مطالعه موردي: شهر يزد)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه شهید چمران اهواز، اهواز، ایران
 
چکیده: 
آسيب پذيري اصطلاحي است جهت نشان دادن ميزان و وسعت آسيب و خساراتي که در اثر سوانح طبيعي به جوامع در ابعاد مختلف (اجتماعي، کالبدي-فيزيکي و غيره) وارد آمده است. بنابراين ميزان حساسيت محيط در مقابل سوانح، آسيب پذيري آنرا مشخص مي کند. در بين سوانح طبيعي زلزله مي تواند دامنه وسيعي از خسارات را به خصوص براي مناطق کويري داشته باشد. بنابراين جهت هرجه بيشتر کاهش و جلوگيري از خسارات آن نيازمند مطالعه و بررسي در ابعاد متفاوت مي باشد. پژوهش حاضر با ماهيت توسعه اي- کاربردي و روش توصيفي- تحليلي به بررسي موضوع در شهر يزد پرداخته است. و از آنجا که پيش بيني لرزه اي بر پايه روش هاي آماري مي تواند نتايج قابل قبولي ارائه دهد؛ اين پژوهش با بهره گيري از مدل هاي کمي mD، TOPSIS و GIS نرم افزارهاي Excel و SPSS به بررسي موضوع پرداخته است. همچنين به منظور کاهش ضريب خطا و تعيين دقيق تر پيش بيني ها، 50 متغير از شاخص هاي اجتماعي-کالبدي در تجزيه و قرار داده تحليل ها دخيل و مورد ارزيابي است. نتايج حاصل از مدل نشان مي دهد خسارت ساختماني در اثر زلزله تا شدت 5 مرکالي تقريبا آسيبي ندارند و يا خيلي ناچيز است. اما اگر ميزان شدت زلزله بيشتر از 7 ريشتر باشد بيش از 50 درصد ساختمان هاي منطقه 2 در معرض آسيب زلزله قرار دارند. و در مدل TOPSIS ميانگين آسيب پذيري اجتماعي در مناطق برابر 0.412 درصد بوده که منطقه 2 و 1 به ترتيب با ميزان TOPSIS، 0.642 و 0.183 درصد بيشترين و کمترين آسيب پذيري اجتماعي شهر را در در برابر زلزله در مناطق شهر يزد دارا مي باشند.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
  • ندارد
 
مقالات همایشی مرتبط: 
  • ندارد
 
طرح های مرتبط: 
  • ندارد
 
مقالات بین المللی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ملکی، س.، و مودت، ا. (1392). ارزیابی طیف آسیب پذیری لرزه ای در شهرها بر اساس سناریوهای شدت مختلف با استفاده از مدل های μD ,TOPSIS و GIS (مطالعه موردی: شهر یزد). جغرافیا و مخاطرات محیطی, 2(5), 127-142. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=237520Vancouver : کپی

ملکی سعید، مودت الیاس. ارزیابی طیف آسیب پذیری لرزه ای در شهرها بر اساس سناریوهای شدت مختلف با استفاده از مدل های μD ,TOPSIS و GIS (مطالعه موردی: شهر یزد). جغرافیا و مخاطرات محیطی. 1392 [cited 2022August08];2(5):127-142. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=237520IEEE : کپی

ملکی، س.، مودت، ا.، 1392. ارزیابی طیف آسیب پذیری لرزه ای در شهرها بر اساس سناریوهای شدت مختلف با استفاده از مدل های μD ,TOPSIS و GIS (مطالعه موردی: شهر یزد). جغرافیا و مخاطرات محیطی, [online] 2(5), pp.127-142. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=237520. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 173 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی