برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
شهريور 1393 , دوره  18 , شماره  6 ; از صفحه 329 تا صفحه 338 .
 
عنوان مقاله: 

عوامل تعيين کننده اضافه وزن و چاقي در دانش آموزان مدارس راهنمايي شهرستان پاکدشت، استان تهران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران
 
چکیده: 

زمينه: در سال هاي اخير، چاقي و اضافه وزن در بسياري از کشورها به طور چشم گيري افزايش يافته و اين روند در ميان کودکان نيز مشاهده مي شود. چاقي در کودکي احتمال چاقي در بزرگسالي و بيماري هاي همراه آن را افزايش مي دهد. مطالعه حاضر با هدف بررسي شيوع و تعيين کننده هاي چاقي و اضافه وزن در دانش آموزان مدارس راهنمايي پاکدشت صورت پذيرفت.
روش ها: در اين مطالعه مقطعي، 995 دانش آموز دختر طي يک نمونه گيري تصادفي طبقه اي از کليه مدارس راهنمايي شهرستان پاکدشت (استان تهران) انتخاب شدند. اطلاعات در مورد متغيرهاي جمعيت شناختي، عوامل اجتماعي موثر بر سلامت، فعاليت جسماني روزانه، نوع سرگرمي و عادات غذايي جمع آوري و نمايه توده بدني محاسبه گرديد.
يافته ها: ميانگين سني دانش آموزان 12.6 سال بود. 9.1 و 15.1 درصد از دانش آموزان به ترتيب دچار چاقي و اضافه وزن بودند. در آناليز تک متغيره، اضافه وزن و چاقي به طور معناداري با سن، نوع وسيله اياب ذهاب به مدرسه، سابقه چاقي در خانواده درجه يک، مدت زمان استفاده از رايانه و ميزان فعاليت فيزيکي روزانه مرتبط بود. همچنين آناليز چندمتغيره نشان داد که اضافه وزن و چاقي به صورت مستقل با نوع وسيله اياب ذهاب به مدرسه، مدت زمان استفاده از رايانه، سابقه چاقي در خانواده درجه يک، وزن زمان تولد و ميزان فعاليت فيزيکي روزانه رابطه دارد.
نتيجه گيري: با توجه به شيوع نسبتا بالاي اضافه وزن و چاقي در دانش آموزان، طراحي و اجراي برنامه هاي مداخله اي چندوجهي و مداوم به منظور کاهش و يا حذف عوامل خطر ضروري است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 214
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی