برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

انگيزه هاي نماز خواندن و تاثير آن بر ادراک محدوديت هاي فردي، اجتماعي و محيطي اقامه نماز در دانشجويان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، ولنجک، دانشگاه شهید بهشتی، گروه روان شناسی
 
چکیده: 

هدف: مقاله حاضر به بررسي انگيزه هاي نماز خواندن در دانشجويان و تاثير انگيزه هاي مذکور بر نگرش و ادراک افراد نسبت به موانع و محدوديت هاي اقامه نماز به عنوان يک شاخص مهم گرايش به معنويت در جهت برنامه ريزي هاي آينده نظام تعليم و تربيت پرداخته است.
روش: روش مورد استفاده در اين پژوهش، پيمايشي بوده است. که 1100 دانشجوي دانشگاه شيراز با نمونه گيري طبقه اي انتخاب و پرسشنامه اي محقق ساخته شامل 77 سوال را تکميل کردند.
يافته ها: انگيزه هاي کسب آرامش رواني، اداي تکليف شرعي، ترس از عذاب الهي و عادت، به ترتيب بالاترين فراواني ها را به خود اختصاص دادند. بين دختران و پسران از لحاظ انگيزه هاي نماز خواندن تفاوت معنادار وجود دارد. همچنين، نماز خواندن با انگيزه عادت و اداي تکليف شرعي، با ترغيب شدن به نماز توسط والدين، هميشه نمازخواندن و علاقه مند شدن نسبت به نماز در دوران کودکي همراه است؛ در حالي که نماز خواندن با انگيزه کسب آرامش رواني، با ترغيب شدن به نماز توسط دوستان، گه گاه نماز خواندن و علاقه مند شدن نسبت به نماز در دوران جواني ارتباط داشت. ترغيب به خواندن نماز توسط معلمان و اساتيد، گه گاه نماز خواندن و علاقه مند شدن نسبت به نماز در دوران نوجواني در افرادي که نماز را با انگيزه ترس از عذاب الهي، اقامه مي کردند، بيشتر ديده مي شد. تفاوت بين افراد با انگيزه هاي متفاوت نماز خواندن از لحاظ ادراک محدوديت هاي فردي در اقامه نماز نيز معنادار است.
نتيجه گيري: با توجه به نقش قابل توجه نماز خواندن بر سلامت، به ويژه اهميت نماز در فرهنگ ديني جامعه ما، يافته هاي پژوهش حاضر مي تواند در برنامه ريزي نظام آموزش عالي مفيد واقع شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

نصیرزاده، ر.، و نصیرزاده، م.، و نصیرزاده، م. (1392). انگیزه های نماز خواندن و تاثیر آن بر ادراک محدودیت های فردی, اجتماعی و محیطی اقامه نماز در دانشجویان. فرهنگ در دانشگاه اسلامی, 3(1 (پیاپی 6)), 155-173. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=236605Vancouver : کپی

نصیرزاده راضیه، نصیرزاده مهدی، نصیرزاده محمدهادی. انگیزه های نماز خواندن و تاثیر آن بر ادراک محدودیت های فردی, اجتماعی و محیطی اقامه نماز در دانشجویان. فرهنگ در دانشگاه اسلامی. 1392 [cited 2021October24];3(1 (پیاپی 6)):155-173. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=236605IEEE : کپی

نصیرزاده، ر.، نصیرزاده، م.، نصیرزاده، م.، 1392. انگیزه های نماز خواندن و تاثیر آن بر ادراک محدودیت های فردی, اجتماعی و محیطی اقامه نماز در دانشجویان. فرهنگ در دانشگاه اسلامی, [online] 3(1 (پیاپی 6)), pp.155-173. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=236605. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1256 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی