برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

شيوع كم خوني فقرآهن در زنان حامله ترم شهر كرمانشاه در سال 1378

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* کرمانشاه، باغ ابریشم، دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، گروه مامایی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: کم خوني فقر آهن به علت شيوع و عوارض نا مطلوب ناشي از آن به عنوان يک مشکل بهداشتي شناخته شده است. براي جلوگيري از بروز اين عارضه به زنان باردار آهن تکميلي تجويز مي نمايند، ولي چون نگراني در مورد استمرار کم خوني وجود دارد، به منظور تعيين شيوع کم خوني فقرآهن در زنان حامله ترم، اين مطالعه در سال 1378 در هفت مرکز زايماني شهر کرمانشاه انجام گرفت.
مواد و روش ها: مطالعه حاضر از نوع توصيفي مقطعي بود که روي زنان حامله ترم شهر کرمانشاه انجام شد. براي تشخيص کم خوني نمونه گيري در دو مرحله صورت گرفت. ابتدا آزمايش هاي لازم خوني براي نمونه هاي پژوهش انجام گرفت. سپس کساني که هموگلوبين خون آنها کمتر از
12gr/dl بود، انتخاب شدند و فريتين سرم آنان اندازه گيري شد. افرادي که هموگلوبين کمتر از 11gr/dl داشتند، کم خون محسوب شدند و فريتين کمتر از 12ng/ml، به عنوان کم خوني فقرآهن درنظر گرفته شد. شيوع کم خوني در نمونه ها تعيين و ميزان واقعي آن در جامعه بر آورد گرديد.
يافته ها: 326 نفر در اين پژوهش مورد بررسي قرار گرفتند. شيوع کم خوني و کم خوني فقر آهن در زنان باردار به ترتيب 17.2 درصد (
CI=13.2-21.2) و 25.8 درصد (CI = 21.1-30.5) بود. 82.8 درصد افراد جامعه پژوهش اظهار نمودند که آهن تکميلي دريافت کرده و 17.2 درصد از ترکيبات تکميلي آهن استفاده نکرده بودند. بين سن، شغل، تحصيلات، تعداد زايمان، مصرف آهن تکميلي و کم خوني همبستگي معنادار آماري وجود نداشت.
بحث: از آنجا که کم خوني فقرآهن عارضه اي قابل پيشگيري است و تمام زنان باردار در معرض آن قرار مي گيرند و شيوع اين عارضه در اين پژوهش نسبتا بالاست، توصيه مي شود علل به وجودآورنده آن بررسي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 158
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی