برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي پلي مورفيسم C1236T ژن MDR1 در کودکان مبتلا به لوسمي لنفوبلاستيک حاد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* شاهرود، دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، گروه ژنتیک
 
چکیده: 

زمينه و هدف:دليل اصلي عدم مو فقيت شيمي درماني، مقاومت دارويي چند گانه مي باشد. مهمترين علت مقاومت دارويي، پمپهاي وابسته به ATP مانند MDR1 هستند که باعث خروج دارو از سلول ها مي شوند. ژن MDR1 بسيار پلي مورفيک مي باشد و به نظر مي رسد اين پلي مورفيسم ها بر روي بيان ژن و در نتيجه پاسخ به درمان موثر است.هدف از اين مطالعه بررسي پلي مورفيسم C1236Tژن MDR1 و ارتباط آن با پاسخ به درمان درکودکان مبتلا به لوسمي لنفوبلاستيک حاد بود.
مواد و روش ها: در اين مطالعه توصيفي تحليلي پلي مورفيسم C1236T ژن MDR1 در 44 کودک مبتلا به لوسمي لنفوبلاستيک حاد و 40 فرد سالم توسط تکنيک ARMS-PCR مورد بررسي قرار گرفت .همچنين ارتباط اين پلي مورفيسم با پاسخ به درمان نيز مورد بررسي قرار گرفت.از نرم افزار SPSS و تست مربع کاي براي آناليز داده ها استفاده گرديد و سطح معني دار زير 0.05 معني دار محسوب شد.
يافته ها: گروه کنترل و بيماران از نظر فراواني آلل ها و ژنوتيپ تفاوت معني داري با هم نداشتند (p=0.876). همچنين بين کساني که به درمان پاسخ داده بودند و آنهايي که به درمان پاسخ نداده بودند از نظر فراواني ژنوتيپ تفاوت معني داري ديده نشد (p=0.304)
نتيجه گيري: به نظر مي رسد که بين پلي مورفيسم C1236T با پاسخ به درمان ارتباط ندارد و نقش اين پلي مورفيسم در بيان ژن MDR1 در لوسمي لنفوبلاستيک حاد کودکان و پاسخ به درمان مورد سوال مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 75
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی