برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1382 , دوره  4 , شماره  1 ; از صفحه 45 تا صفحه 63 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي علایم باليني و تغييرات پارامترهاي ادراري در سگ پس از تزريق دوزهاي مختلف سم عقرب ادنتوبوتوس

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

در اين تحقيق نشانه هاي باليني، تغييرات ادراري و علائم رفتاري سگ پس از تزريق دوزهاي مختلف سم عقرب ادنتوبوتوس که داراي پراکندگي وسيعي در ايران مي باشد مورد مطالعه قرار گرفت. شانزده قلاده سگ سالم از نژاد بومي ايران با متوسط وزن 18.5 کيلوگرم و متوسط سن 2 سال از هر جنس انتخاب و بطور تصادفي به 4 گروه مساوي تقسيم شدند. قبل از تزريق سم فاکتورهاي حياتي تمام سگها اندازه گيري و نمونه هاي ادرار براي تستهاي آزمايشگاهي جمع آوري گرديد. سپس به سگهاي گروه شاهد مقدار يک ميلي ليتر سرم فيزيولوژي و به سگهاي گروه 1، 2 و 3 به ترتيب مقادير 0.1، 0.05 و 0.01 ميلي گرم پودر خشک سم عقرب براي هر کيلوگرم وزن بدن در يک ميلي ليتر سرم فيزيولوژي حل نموده و به طريق داخل جلدي در ناحيه شکم يا پشتي ران سگها تزريق شد. بعد در زمانهاي 5، 15، 30، 60، 90 دقيقه و 2، 3، 6 و 24 ساعت پس از تزريق سم فاکتورهاي حياتي اندازه گيري شد. علائم رفتاري ثبت و نمونه هاي ادرار براي اندازه گيري پارامترهاي موجود در ادرار شامل گلوکز، کتون، بيليروبين، اوروبيليروبينوژن، pH، وزن مخصوص، هماتوري، هموگلوبينوري، سلولهاي اپي تليال، کريستالها و تغيير رنگ جمع آوري گرديد.

نتايج تستهاي آزمايشگاهي نمونه هاي ادراري نشان مي دهد که گلوکز در ادرار افزايش معني داري داشته (p<0.05) که ناشي از مهار گيرنده هاي انسولين سلولها توسط کورتيزول، کاهش ميزان انسولين در اثر تخريب پانکراس بوده است و بدين ترتيب ميزان گلوکز در خون افزايش يافته و از حد آستانه عبور کرده و در ادرار ديده مي شود. کاهش معني داري (P<0.05) در pH ادرار به دليل اسيدوز و همچنين کاهش معني داري P<0.05)) در وزن مخصوص ادرار ديده شد که اين کاهش ناشي از انقباض عروق و افزايش فيلتراسيون گلومرولي و دفع بيش از حد آب بوده است. در ساير پارامترهاي ادراري تغييراتي مشاهده نگرديد.

درجه حرارت بدن در سگهاي گروه 1 از زمان 60 دقيقه و در گروه 2 از زمان 90 دقيقه شروع به افزايش نمود ولي در سگهاي گروه 3 تغييرات محسوسي در دماي بدن ديده نشد. تعداد تنفس در سگهاي گروه 1 و 2 از زمان 60 دقيقه پس از تزريق سم شروع به کاهش نمود، در حالي که در سگهاي گروه 3 تغييراتي ديده نشد. عمده تغييرات رفتاري در سگهاي گروه 1 و 2 مشاهده شد که شامل ترشح زياد بزاق، ريزش اشک، عدم تعادل، بيقراري، تهوع، استفراغ و ناله بود که با ميانگين 2 ساعت پس از تزريق سم تمام سگهاي گروه 1 و 2 تلف شدند. در سگهاي گروه 3 مختصر ترشح بزاق و بيقراري ديده شد که چند ساعت پس از تزريق سم رفع و بهبودي حاصل گرديد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 242
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی