برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاثير برنامه آگاه سازي بر تغيير نگرش دانش آموزان دختر در زمينه جامعه پذيري و موقعيت تحصيلي نسبت به همسالان داراي اختلال جسمي- حرکتي در مدارس تلفيقي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه روان شناسی و آموزش کودکان استثنایی، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، مرکز تحقیقات علوم اعصاب اطفال تهران، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: با افزايش تلفيق دانش آموزان داراي ناتواني در کلاس هاي عادي، به کارگيري راهکارهايي که موجب بهبود نگرش نسبت به اين افراد مي شود، ضروري به نظر مي رسد. هدف پژوهش حاضر بررسي تاثير برنامه آگاه سازي بر بهبود نگرش دانش آموزان پايه پنجم ابتدايي در دو حيطه جامعه طلبي و موقعيت تحصيلي در مدارس تلفيقي نسبت به همسالان داراي ناتواني جسمي- حرکتي است.
مواد و روش ها: با استفاده از نمونه گيري چند مرحله اي 62 دانش آموز دختر پايه پنجم ابتدايي از 2 مدرسه تلفيقي شهر اراک در سال تحصيلي 92-1391 به صورت تصادفي انتخاب و در گروه مداخله (31 نفر) و کنترل (31 نفر) قرار گرفتند. با استفاده از پرسشنامه نگرش سنج گش (1993)، نگرش دانش آموزان مورد ارزيابي قرار گرفت. يافته ها، با استفاده از آزمون آماري تحليل واريانس دو متغيري و آزمون توکي تجزيه و تحليل شدند.
يافته ها: نتايج بيانگر آن بود که نگرش دانش آموزان گروه مداخله، در مقياس هاي جامعه طلبي و موقعيت تحصيلي، پس از شرکت در برنامه آگاه سازي در مقايسه با گروه گواه به طور معنادار افزايش يافته است.
نتيجه گيري: شرکت دانش آموزان در برنامه آگاه سازي، موجب بهبود نگرش آن ها نسبت به همسالان داراي اختلال حسي- حرکتي مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 133
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی