4 SID.ir | تاثير تمرينات منتخب ثبات دهنده مرکزي بر درد و ناتواني عملکردي بيماران مبتلا به کمردرد مزمن غير اختصاصي
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

تاثير تمرينات منتخب ثبات دهنده مرکزي بر درد و ناتواني عملکردي بيماران مبتلا به کمردرد مزمن غير اختصاصي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه اصفهان، اصفهان، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: کمردرد يا درد ستون فقرات شايع ترين عارضه عضلاني-استخواني است. روش هاي متعددي براي درمان کمردرد وجود دارد ولي دستيابي به روشي مختصر، ساده و فشرده نياز امروز جوامع صنعتي است. هدف از انجام اين تحقيق بررسي تاثير شش هفته تمرينات منتخب ثبات دهنده مرکزي بر درد و ناتواني عملکردي بيماران مبتلا به کمردرد مزمن غيراختصاصي بود.
مواد و روش ها: بيست بيمار مبتلا به کمردرد مزمن غيراختصاصي (10 زن و 10 مرد) با ميانگين سني
3.4±24.55 سال، ميانگين قد 9.6±164.15 و ميانگين وزن 5.04±65.25 به مدت شش هفته برنامه تمريني منتخب ثبات دهنده را زير نظر فيزيوتراپيست انجام دادند. ميزان درد با استفاده از مقياس ديداري درد (VAS) و ميزان ناتواني عملکردي با استفاده از Oswestry Disability Index قبل و پس از شش هفته مداخله تمريني اندازه گيري شد. نرمال بودن داده ها با استفاده از Shapiro-Wilk Test و ميزان تغييرات درون گروهي با استفاده از Dependent t-test محاسبه شد (p<0.05). همچنين تجزيه و تحليل داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS21 انجام شد.
يافته ها: نتايج نشان دهنده کاهش معني دار در ميزان درد، از
2.13±7.12 به2.67 ±3.75 در بيماران مبتلا به کمردرد مزمن غيراختصاصي پس از شش هفته تمرين ثبات دهنده منتخب بود (0.0001=p). همچنين نتايج بدست آمده از ODI نشان دهنده بهبودي معني دار در ميزان ناتواني عملکردي پس از انجام شش هفته مداخله تمريني بود و از 15.42±40.8 در پيش آزمون به14.52 ±23.3 در پس- آزمون کاهش يافت (0.0001=p).
نتيجه گيري: با توجه به نتايج تحقيق حاضر، تمرينات منتخب ثبات دهنده با کاهش زمان هر جلسه تمريني مي تواند در توانبخشي بيماران مبتلا به کمردرد مزمن نقش به سزايي داشته باشد و باعث استفاده مداوم از آن ها در طول زندگي شود، لذا مي توان از اين پروتکل به عنوان جايگزيني براي تمرينات پرحجم و زمان بر استفاده کرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 198
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی