برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

سرگيجه در سالمندان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات توانبخشی عضلانی- اسکلتی، گروه شنوایی شناسی، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، اهواز، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: سرگيجه، عدم تعادل و زمين خوردن ناشي از آن در سالمندان، يکي از اصلي ترين چالش هاي پيش روي بيمار و متخصصين بوده و موارد متعددي، شناسايي و درمان سرگيجه در سالمندان را در مقايسه با ساير گروه هاي بزرگسالان با دشواري رو به رو مي سازد. بي توجهي به علل سرگيجه هاي سالمندي نه تنها تهديدي بر زندگي و سلامت بيمار و عامل آسيبهاي جسمي-روحي متعدد است، بلکه ميتواند منجر به انزواي فرد از محيط هاي اجتماعي شود. در اين مطالعه مروري قصد داريم به بررسي نکات کليدي در سرگيجه سالمندان بپردازيم.
مواد و روشها: در اين پژوهش مروري، پايگاه هاي استنادي
Pubmed, Google Scholar, Cochrane و Science Direct با کليد واژه هاي Geriatrics, Elderly, Older people, Imbalance, Disequilibrium, Vertigo در فاصله سالهاي 1975 تا 2013 مورد بررسي قرار گرفت.
يافته ها: در برسي ها تعداد 218 مقاله پژوهشي و سي مقاله مروري به دست آمد. پس از بررسي عنوان، مقدمه و بحث در اين مقالات، تعداد 45 مقاله با محتواي مورد نظر به طور کامل بررسي شد.
نتيجه گيري: رشد اخير جمعيت سالمند همراه با افزايش ناتواني هاي جسمي، شيوع سرگيجه و اختلالات تعادلي در اين گروه سني را افزايش داده است. گيجي به اولين عامل مراجعه سالمندان 75 ساله به مراکز درماني تشخيص داده شده و 80% از سالمندان بالاي 75 سال، از سرگيجه و عدم تعادل شکايت دارند. بسياري از اختلالات مرکزي و عروقي شايع در سالمندان تظاهراتي مشابه با سرگيجه هاي خوشخيم محيطي دارند که ميتواند روند تشخيص را با دشواري روبرو سازد. بعلاوه درمانهاي توانبخشي در اين گروه سني به دليل همراه بودن آسيب هاي عصب شناختي و ضعف عضلاني با تاخير همراه است. تظاهرات باليني و ويژگي هاي نيستاگموس هاي توليدي در بيمار سالمند از کليدي ترين يافته ها جهت افتراق سرگيجه هاي محيطي و مرکزي هستند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 330
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی