برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تسهيم دانش بين اعضاي هيات علمي در محيط هاي دانشگاهي؛ نگاهي ميان رشته اي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تربیت مدرس
 
چکیده: 

هم اکنون جدال انديشه اي بر سر مفهوم سازي توليد، تسهيم، انتشار و کاربرد دانش در دانشگاه ها و موسسه هاي عالي کشور، موضوع پيچيده اي است که توجه زيادي را هم در ادبيات دانشگاهي و هم در حوزه مديريتي به خود معطوف داشته است. بر اين مبنا، تسهيم دانش در آموزش عالي به عنوان يک موضوع ميان رشته اي که پيوند ميان دو رشته اصلي «مديريت دانش» و «آموزش عالي» به ويژه مديريت آموزش عالي است، مطرح شده است. بسياري از پژوهشگران و صاحب نظران کوشيده اند تا به اين پرسش پاسخ دهند که عوامل تاثيرگذار بر افراد در تسهيم دانش کدامند؟ عوامل و دلايل احتمالي تسهيم و يا عدم تسهيم دانش افراد کدامند؟ در پاسخ به اين پرسش، پژوهش هاي متعددي انجام شده که يافته هاي آن در برخي از موارد نظري و در برخي از موارد نيز داراي شواهد تجربي است. در اين مقاله تلاش شده با روش توصيفي تحليلي، تسهيم دانش بين اعضاي هيات علمي، به مثابه يک حوزه مطالعاتي ميان رشته اي در عرصه آموزش عالي، بررسي و واکاوي شود. پژوهش حاضر، کاوش پديده تسهيم دانش در عرصه آموزش عالي را به بحث گذاشته و سپس با بررسي دقيق و ژرف نگري، عوامل موثر بر تسهيم دانش بين اعضاي هيات علمي را تحليل کرده است.
اين مقاله بر اين نکته تاکيد دارد که حوزه مطالعاتي ميان رشته اي تسهيم دانش از علوم و دانش هاي مختلفي بهره برده و براي کاوش پديده تسهيم دانش در محيط هاي آموزش عالي و نظريه پردازي در اين زمينه، درک و تحليل ماهيت دانش، انگيزش و فرصت تسهيم دانش در دانشگاه ضروري است. همچنين در اين مقاله نتايج دو دهه پژوهش هاي مهم تجربي در ارتباط با عوامل موثر بر تسهيم دانش در محيط هاي دانشگاهي مرور شده است. در پايان، مقاله با ارائه مدلي مفهومي، جايگاه کنوني و زمينه هاي بالقوه پژوهش هاي آتي مرتبط با تسهيم دانش را پيش روي پژوهشگران قلمرو آموزش عالي قرار مي دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
Cite:
APA : کپی

سلیمی، ق.، و صباغیان، ز.، و دانایی فرد، ح.، و ابوالقاسمی، م. (1390). تسهیم دانش بین اعضای هیات علمی در محیط های دانشگاهی؛ نگاهی میان رشته ای. مطالعات میان رشته ای در علوم انسانی, 3(2-3 (پیاپی 10-11)), 51-74. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=235883Vancouver : کپی

سلیمی قاسم، صباغیان زهرا، دانایی فرد حسن، ابوالقاسمی محمود. تسهیم دانش بین اعضای هیات علمی در محیط های دانشگاهی؛ نگاهی میان رشته ای. مطالعات میان رشته ای در علوم انسانی. 1390 [cited 2021April18];3(2-3 (پیاپی 10-11)):51-74. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=235883IEEE : کپی

سلیمی، ق.، صباغیان، ز.، دانایی فرد، ح.، ابوالقاسمی، م.، 1390. تسهیم دانش بین اعضای هیات علمی در محیط های دانشگاهی؛ نگاهی میان رشته ای. مطالعات میان رشته ای در علوم انسانی, [online] 3(2-3 (پیاپی 10-11)), pp.51-74. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=235883>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
بازدید یکساله 162 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی