برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثر ضد دردي عصاره هيدروالکلي گياه کدوي حلوايي در موش صحرايي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* شهرکرد، دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، گروه فیزیولوژی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: در طب سنتي از گياه کدوي حلوايي (Cucurbita maxima Duch) براي تسکين درد دندان و گوش درد استفاده مي شود، ولي در مطالعات تجربي اثر ضد دردي آن کمتر بررسي شده است، لذا اين مطالعه با هدف بررسي اثر ضد دردي عصاره گياه کدوي حلوايي با استفاده از روش فرمالين در موش صحرايي انجام شد.
روش بررسي: در اين مطالعه تجربي تعداد 60 سر موش صحرايي به طور تصادفي به شش گروه مساوي تقسيم شدند. به گروه کنترل آب مقطر و به سه گروه تجربي، دوزهاي 50، 100 و 200 ميلي گرم بر کيلوگرم عصاره هيدروالکلي کدو به صورت داخل صفاقي تزريق شد. گروه پنجم ايبوپروفن و گروه ششم نالوکسان و موثرترين دوز عصاره را دريافت کردند. تزريق عصاره يا داروها 15 دقيقه قبل از تزريق فرمالين انجام شد. پاسخ حيوانات به درد به مدت 30 دقيقه (هر 5 دقيقه) پس از تزريق فرمالين ثبت شد و پاسخ 5-0 دقيقه اول به عنوان درد حاد و پاسخ 30- 15 دقيقه به عنوان درد مزمن در نظر گرفته شد.
يافته ها: عصاره کدو در دوزهاي 100 و 200 ميلي گرم بر کيلوگرم سبب کاهش درد حاد شد (
P<0.001). همچنين عصاره در تمامي دوزها سبب کاهش معني دار درد مزمن در مقايسه با گروه کنترل گرديد (P<0.001). نالوکسان اثرات ضد دردي عصاره را مهار کرد (P<0.05).
نتيجه گيري: عصاره گياه کدوي حلوايي سبب کاهش درد حاد و مزمن موش ها در آزمون فرمالين شد، لذا با انجام تحقيقات تکميلي مي توان از آن به عنوان يک داروي ضد دردي استفاده نمود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 109
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی