4 SID.ir | بررسي اثر تك دوز تراتوژنيك والپروييك اسيد بر غلظت روي موجود در پلاسما در موشهاي صحرايي ماده
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

بررسي اثر تك دوز تراتوژنيك والپروييك اسيد بر غلظت روي موجود در پلاسما در موشهاي صحرايي ماده

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی کردستان، دانشکده پزشکی، خیابان پاسداران، سنندج
 
چکیده: 

مقدمه: والپروئيك اسيد داروي ضد صرع و ضدتشنج شناخته شده اي است كه ناهنجاري زايي بالقوه آن در ايجاد نقايص لوله عصبي به اثبات رسيده است و در صورت تماس با اين دارو در طي هفته هاي اول بارداري بروز نقايص فوق 2-1% افزايش مي يابد. ميل تركيبي اين دارو در اتصال به روي و بروز بالاي نقايص لوله عصبي در مناطقي از جهان كه مبتلا به نقصان روي هستند موجب گرديد براي تعيين مكانيسم احتمالي والپروئيك اسيد در ايجاد اين نقايص به بررسي اثر این دارو بر غلظت پلاسمايي روي در رت هاي ماده بپردازيم.
مواد و روشها: در اين مطالعه تجربي از دو گروه استفاده شد. هرگروه شامل 6 موش صحرايي ماده از نژاد آلبينو با وزن 250 گرم بود كه تحت شرايط يكسان محيطي و تغذيه اي قرار داشتند و به روش تصادفي انتخاب شده بودند. تك دوز تراتوژنيك والپروئيك اسيد را با دوز 350mg/kg به روش داخل صفاقي به رت هاي گروه تجربي تزريق كرده و رت هاي گروه كنترل نيز نرمال سالين را با دوز 4ml/kg دريافت كردند. غلظت روي پلاسما توسط دستگاه جذب اتمي سنجيده شد و مقايسه توسط روش آماری t-test صورت گرفت، سپس براي تایید نتايج از تست من ويتني يو استفاده شد.
يافته ها: ميانگين روي پلاسما در گروه تجربي (27.96±2.23)، پايين تر از گروه كنترل (42.2±0.579) بود t =15.14)  و(p =0.000 .
نتيجه گيري: والپروئيك اسيد موجب كاهش سطح روي در پلاسما مي گردد كه اين را مي توان به عنوان يكي از مكانيسم هاي ايجاد كننده نقايص لوله عصبي توسط والپروئيك اسيد دانست. 

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 193
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی