برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

رابطه اعتياد به اينترنت با افسردگي ،سلامت روان و ويژگي هاي جمعيت شناختي دانشجويان دانشگاه علوم پزشکي کرمانشاه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه روان شناسی، دانشکده علوم رفتاری، دانشگاه لرستان
 
چکیده: 

مقدمه: اينترنت به عنوان يک دستاورد جديد مي تواند مفيد و اثربخش و گاهي به دليل استفاده نامناسب، مضر و خطرناک باشد و بهداشت رواني کاربران را با تهديد روبرو سازد. پژوهش حاضر به بررسي رابطه اعتياد به اينترنت با نشانه هاي افسردگي، سلامت روان و ويژگي هاي جمعيت شناختي در بين دانشجويان دانشگاه علوم پزشکي کرمانشاه پرداخته است.
مواد و روش ها: پژوهش حاضر بر روي 200 نفر از دانشجويان دانشگاه علوم پزشکي کرمانشاه که به روش نمونه گيري تصادفي خوشه اي انتخاب شده بودند، انجام شد و به پرسشنامه اعتياد به اينترنت يانگ (1998) و پرسشنامه افسردگي بک (فرم کوتاه
(BDI- و پرسشنامه سلامت روان (GHQ-28) و اطلاعات جمعيت شناختي پاسخ دادند. روش هاي آماري مورد استفاده شامل ضريب همبستگي پيرسون و آزمون t است و براي تحليل داده ها از نرم افزار (SPSSVol.17 استفاده شده است.
يافته هاي پژوهش: اعتياد به اينترنت با افسردگي رابطه مثبت و با سلامت روان رابطه منفي داشت (P<0.001)، با توجه به ويژگي هاي جمعيت شناختي دانشجويان مثل دختر و پسر، مجرد و متاهل، از نظر اعتياد به اينترنت تفاوت معناداري مشاهده نشد. حال آن که ميزان اعتياد به اينترنت در دانشجويان غيربومي بيشتر از بومي بود(P<0.05) .
بحث و نتيجه گيري: به منظور استفاده صحيح از اينترنت بهتر است آموزش و فرهنگ سازي مناسب صورت پذيرد و همچنين روش هاي مناسبي را جايگزين شيوه هاي نادرست استفاده از اينترنت کرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

شهبازی راد، ا.، و میردریکوند، ف. (1393). رابطه اعتیاد به اینترنت با افسردگی ,سلامت روان و ویژگی های جمعیت شناختی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی ایلام, 22(ضمیمه), 1-8. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=234934Vancouver : کپی

شهبازی راد افسانه، میردریکوند فضل اله. رابطه اعتیاد به اینترنت با افسردگی ,سلامت روان و ویژگی های جمعیت شناختی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی ایلام. 1393 [cited 2021November28];22(ضمیمه):1-8. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=234934IEEE : کپی

شهبازی راد، ا.، میردریکوند، ف.، 1393. رابطه اعتیاد به اینترنت با افسردگی ,سلامت روان و ویژگی های جمعیت شناختی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی ایلام, [online] 22(ضمیمه), pp.1-8. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=234934. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 525 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی