برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1393 , دوره  8 , شماره  31 ; از صفحه 155 تا صفحه 185 .
 
عنوان مقاله: 

اخلاق زمينه ساز ظهور در قلمرو خانواده

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه فلسفه و کلام اسلامی، دانشگاه قم
 
چکیده: 

اخلاق زمينه ساز به عنوان بخشي از اخلاق اسلامي، فضايل و رفتارهاي اخلاقي برگرفته از آموزه انتظار را - که شرايط فردي و اجتماعي را براي ظهور امام زمان (عج) فراهم مي آورد - بررسي مي کند. در اخلاق زمينه ساز، غايت فعل اخلاقي، رسيدن به سعادت حقيقي، يعني محقق شدن ظهور است. اخلاق در قلمرو خانواده، در طول تاريخ، مورد توجه جدي پيشوايان معصوم و علماي اخلاق قرار گرفته و بخشي از حکمت عملي (تدبير منزل) است که امروزه به عنوان حوزه اي از اخلاق کاربردي در نظر گرفته مي شود و عرصه هاي مختلف اخلاق کاربردي چون اخلاق ازدواج، اخلاق همسري، اخلاق جنسي، اخلاق مديريت، اخلاق مادري و اخلاق تربيت را در بر مي گيرد.
در اين نوشتار، پس از بررسي مبادي تصوري و شناخت مفاهيم خانواده، اخلاق و دين، با ارائه تعريفي جامع از اخلاق زمينه ساز، کوشيده ايم فضايل و رفتارهاي اخلاقي برگرفته از آموزه انتظار را در حوزه هاي هفت گانه اخلاق در خانواده (خانواده هسته اي) مورد توجه قرار دهيم. در اين راستا، اوصاف و افعال اخلاقي ورع، اجتهاد، عفت و سداد را - که برگرفته از روايت شريف: «اعينوني بورع و اجتهاد و عفه و سداد» است - منشور اخلاقي اخلاق زمينه ساز دانسته و مهم ترين جلوه ها و آثار آن ها را در روابط بين همسران و والدين با فرزندان واکاوي کرده ايم، شايد بدين وسيله طرحي نو در انداخته و گامي - هرچند اندک - براي ترويج اخلاق مهدوي برداشته باشيم.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

رامین، ف. (1393). اخلاق زمینه ساز ظهور در قلمرو خانواده. مشرق موعود, 8(31), 155-185. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=234885Vancouver : کپی

رامین فرح. اخلاق زمینه ساز ظهور در قلمرو خانواده. مشرق موعود. 1393 [cited 2021April15];8(31):155-185. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=234885IEEE : کپی

رامین، ف.، 1393. اخلاق زمینه ساز ظهور در قلمرو خانواده. مشرق موعود, [online] 8(31), pp.155-185. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=234885>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 202 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی