برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اثر عدم تاثير تجويز سولفات روي بر خس خس پايدار پس از برونشيوليت در شيرخواران يک ماه تا بيست و چهار ماه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* یاسوج، دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، دانشکده پزشکی، گروه اطفال
 
چکیده: 

زمينه و هدف: خس خس بعد از برونشيوليت به عنوان فاکتور خطر براي آسم شناخته شده است. تاکنون درمان قطعي و واکسن موثر براي عفونت ويروس سنسيشيال تنفسي شناسايي نشده است. هدف از اين مطالعه تاثير تجويز سولفات روي بر خس خس پايدار پس از برونشيوليت در شيرخواران يک تا بيست و چهار ماهه بود.
روش بررسي: در اين مطالعه کارآزمايي باليني تصادفي بر روي 90 کودک 1 ماه تا 24 ماهه که دچار اولين حمله خس خس با تشخيص باليني برونشيوليت در بيمارستان امام سجاد ياسوج بستري شده بودند، انجام شد. 45 کودک در گروه آزمودني و 45 کودک در گروه کنترل قرار گرفتند. به گروه آزمودني علاوه بر درمانهاي معمول برونشيوليت، 20 ميلي گرم روي المنتال به مدت 7 روز تجويز شد. اطلاعات بيمار از جمله فاکتورهاي خطر خس خس پايدار و وجود خس خس 48 ساعت و دو هفته بعد از درمان مقايسه شد. داده ها با آزمون هاي کاي دو و تي تست تجزيه و تحليل شدند.
يافته ها: در زمان بستري خس خس در تمام 90 کودک با تشخيص برونشيوليت وجود داشت. بعد از 48 ساعت در 67 نفر (74.4 درصد) هم چنان خس خس داشتند وبعد از دو هفته در 54 نفر (60 درصد) خس خس ادامه داشت.
نتيجه گيري: سولفات روي در بهبود خس خس بعد از برونشيوليت اثري ندارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

عباسی، ر.، و اسدی، س.، و کشاورز، ک.، و ذوالعدل، م.، و کازرونی، س.، و شرفیان، ث.، و محمدحسینی، ز. (1393). اثر عدم تاثیر تجویز سولفات روی بر خس خس پایدار پس از برونشیولیت در شیرخواران یک ماه تا بیست و چهار ماه. ارمغان دانش, 19(7 (پی در پی 90)), 572-579. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=234862Vancouver : کپی

عباسی رضا، اسدی سیده حمیده، کشاورز کامبیز، ذوالعدل محمد، کازرونی سارا، شرفیان ثمن، محمدحسینی زینب. اثر عدم تاثیر تجویز سولفات روی بر خس خس پایدار پس از برونشیولیت در شیرخواران یک ماه تا بیست و چهار ماه. ارمغان دانش. 1393 [cited 2021August02];19(7 (پی در پی 90)):572-579. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=234862IEEE : کپی

عباسی، ر.، اسدی، س.، کشاورز، ک.، ذوالعدل، م.، کازرونی، س.، شرفیان، ث.، محمدحسینی، ز.، 1393. اثر عدم تاثیر تجویز سولفات روی بر خس خس پایدار پس از برونشیولیت در شیرخواران یک ماه تا بیست و چهار ماه. ارمغان دانش, [online] 19(7 (پی در پی 90)), pp.572-579. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=234862. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 119 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی