برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1393 , دوره  4 , شماره  3 ; از صفحه 327 تا صفحه 334 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثر چند داروي ضد قارچي متداول «کلوتريمازول، مايکونازول و فلوکونازول» به تنهايي و در همبست با آمفوتريسين B، بر روي گونه هاي کانديدا آلبيکنس جدا شده از واژينيت کانديدايي مزمن

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه انگل شناسی و قارچ شناسی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: واژينيت کانديديايي در اثر رشد بيش از حد گونه هاي کانديدا به ويژه گونه آلبيکنس در دستگاه تناسلي زنان بروز مي کند. اين عفونت ممکن است به درمان مقاوم شود و گاهي هم به صورت مزمن درآيد، همچنين گاهي بيماران پس از درمان با عود دوباره عفونت مواجه مي شوند. از طرفي کشف داروهاي ضدقارچي جديد توسط محققين و استفاده توام اين داروها در قالب روش هاي نوين علاقه قارچ شناسان را به استفاده از اين تکنيک ها برانگيخته است؛ لذا با استناد به روش هاي فوق، در اين مطالعه اثر داروهاي متداول ضد قارچي، به تنهايي و در همبست با آمفوتريسين ب، بر روي گونه هاي کانديدا آلبيکنس جدا شده از واژينيت کانديديايي مزمن ارزيابي شد.
مواد و روش ها: اين بررسي تجربي بر روي 19 استرين کانديدا آلبيکنس جدا شده از واژينيت کانديديايي مزمن انجام شد و اثر داروهاي کلوتريمازول، مايکونازول و فلوکونازول، به تنهايي و در همبست با آمفوترسين ب، بر روي استرين هاي کانديديايي به روش ميکرودايلوشن در محيط مايع ارزيابي شد.
نتايج: ميانگينMIC کلوتريمازول، مايکونازول، فلوکونازول و آمفوتريسين ب، بعد از 48 ساعت گرمخانه گذاري به ترتيب 7.05، 10.7، 47 و 0.6 ميکروگرم بر ميلي ليتر به دست آمد. در مرحله بعد آزول ها در همبست با آمفوتريسين ب بررسي شدند و دو همبست فلوکونازول+آمفوتريسين ب با FIC=0.6 و مايکونازول+آمفوتريسين ب با FIC=1 از همه بيشتر مورد توجه بودند. همچنين در بررسي اثر قارچکشي داروها، بيشترين اثر قارچکشي در مورد آمفوتريسين ب با MFC=1.18 ديده شد.
نتيجه گيري: در مطالعه ما، آمفوتريسين ب با کمترين MIC بيشترين اثر ضدقارچي را داشت اما بيشترين و کمترين اثر هم افزايي به ترتيب از همبست هاي فلوکونازول + آمفوتريسين ب و مايکونازول+آمفوتريسين ب، بدست آمد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 455
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی