برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي ارتباط بين پارامترهاي مهم ابر و بارش روزانه در ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مطالعه پارامترهاي آب و هوايي به علت نقشي که در مباحث تغيير اقليم و بهبود کارايي مدل هاي اقليمي و پيش بيني بارش دارند از اهميت ويژه اي در دنيا برخور دارند. در اين ميان مطالعه ابرها به علت اينکه حد واسط بين سامانه هاي همديدي و شرايط اقليمي سطح زمين هستند از اهميت ويژه اي برخوردارند و هرگونه تغيير در پارامترهاي آنها مي تواند سرآغاز زنجيره اي از واکنش ها در ديگر عناصر آب و هوايي گردد. به دليل اين اهميت در اين پژوهش ارتباط چهار پارامتر مهم ابر يعني دماي قله ابر، فشار قله ابر، عمق نوري ابر و مقدار ذرات آب و يخ ابر در محدوده کشور ايران با بارش روزانه مورد مطالعه قرار گرفت. براي اين هدف از اطلاعات ايستگاه هاي همديد و سنجنده موديس براي کل دوره موجود آن (2000 تا 2011) استفاده شد و با استفاده از مدل هاي رگرسيون خطي، غير خطي و همچنين مدل رگرسيون چند متغيره ارتباط بين اين پارامترهاي با بارش بررسي گرديد.
در ابتدا با همپوشاني چند لايه اطلاعاتي بارش و ابر در محيط ArcGIS کشور به 4 پهنه مشترک بارش و ابر تقسيم گرديد و اين پهنه ها مبناي بررسي ارتباط بين بارش و پارامترهاي ابر قرار گرفتند. نتايج نشان داد که دماي قله ابر بين 20 تا 39 درصد از تغييرات بارش در پهنه ها را تبيين و يا به عبارت ديگر توضيح مي دهند، اين مقدار براي فشار قله ابر 20 تا 37 درصد، مقدار ذرات آب و يخ ابر 21 تا 31 درصد و عمق نوري ابر 19 تا 31 درصد بدست آمد. با اعمال مدل رگرسيون چند متغيره، نتايج نشان داد که در پهنه 3 اين چهار پارامتر ابر مي توانند حدود 50 درصد تغييرات بارش را پيش بيني کنند. اين مقدار در پهنه 2 حدود 40 درصد و براي دو پهنه ديگر حدود 30 درصد بدست آمد.
جهت حذف هم خطي شديد و همچنين رسيدن به متغيرهاي اصلي، از روش رگرسيون گام به گام نيز استفاده شد که نتايج آن نشان داد در پهنه هاي 1 و 4 پارامتر مقدار آب و يخ ابر، در پهنه 3 دما قله و عمق نوري ابر و در پهنه 2 فشار قله و مقدار آب و يخ ابر موثرترين پارامترهاي مدل ها مي باشند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

رسولی، ع.، و جهانبخش، س. (1393). بررسی ارتباط بین پارامترهای مهم ابر و بارش روزانه در ایران. تحقیقات جغرافیایی, 29(1 (پیاپی 112)), 23-42. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=234349Vancouver : کپی

رسولی علی اکبر، جهانبخش سعید. بررسی ارتباط بین پارامترهای مهم ابر و بارش روزانه در ایران. تحقیقات جغرافیایی. 1393 [cited 2021September28];29(1 (پیاپی 112)):23-42. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=234349IEEE : کپی

رسولی، ع.، جهانبخش، س.، 1393. بررسی ارتباط بین پارامترهای مهم ابر و بارش روزانه در ایران. تحقیقات جغرافیایی, [online] 29(1 (پیاپی 112)), pp.23-42. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=234349. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 0 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی