برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

شناخت جنبه هاي مختلف اثربخشي ماليات در اقتصاد ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

وابستگي اقتصاد ايران به درآمدهاي ناشي از صادرات نفت خام و وجود انحصارات و رانت هاي ناشي از آن در بخش هاي مختلف اقتصادي، باعث شده است تا ماليات ها همواره سهم اندکي از درآمدهاي دولت را تشکيل دهند. به طوري که بر مبناي يک مقايسه تطبيقي بين بيست و دو کشور منتخب، ساختار مالياتي ايران با توجه به شاخص هاي انتخاب شده، نامناسب ترين شاخص بوده است. به همين علت در اين تحقيق، سعي شده است تا با شناخت انواع درآمدهاي مالياتي و جايگاه هر يک در اقتصاد ايران از گذشته تا امروز، مقايسه وضعيت درآمدهاي مالياتي در ايران با ساير کشورهاي جهان و در نهايت، بررسي اثرات متقابل درآمدهاي مالياتي بر متغيرهاي کلان اقتصاد (با استفاده از روش هاي اقتصادسنجي) کالبدشناسي مناسبي از وضعيت نظام مالياتي ايران صورت پذيرد.

به دليل عدم وجود بسترهاي مناسب براي توسعه و گسترش بخش خصوصي در فعاليت هاي سودآور و مولد، ماليات ها بخش کوچکي از درآمد دولت را شامل شده و هيچ گاه به طور جدي به سيستم مالياتي و راه هاي مناسب و بهينه اخذ آن نگاه نشده است. بدين ترتيب، همواره ماليات يک منبع دست چندم تامين درآمد براي دولت بوده است. همچنين بر مبناي نتايج اين تحقيق به نظر مي رسد که ماليات ها به شدت تحت تاثير سيستم مالياتي و درآمد مالياتي در دو سال اول قرار مي گيرند که اثر آن در سال سوم کاملا خنثي مي شود و پس از آن توليد ناخالص ملي، واردات، تغييرات جمعيتي و هزينه هاي کل مصرفي در دوره هاي بلندمدت اثرگذاري به نسبت ماندگارتري را از خود نشان مي دهند و مي توانند درآمدهاي مالياتي را تحت تاثير قرار دهند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

صبری بقایی، آ.، و محمدزاده اصل، ن. (1382). شناخت جنبه های مختلف اثربخشی مالیات در اقتصاد ایران. پژوهشنامه اقتصادی, 3(1 (پیاپی 8)), 173-198. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=23311Vancouver : کپی

صبری بقایی آذرخش، محمدزاده اصل نازی. شناخت جنبه های مختلف اثربخشی مالیات در اقتصاد ایران. پژوهشنامه اقتصادی. 1382 [cited 2021September18];3(1 (پیاپی 8)):173-198. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=23311IEEE : کپی

صبری بقایی، آ.، محمدزاده اصل، ن.، 1382. شناخت جنبه های مختلف اثربخشی مالیات در اقتصاد ایران. پژوهشنامه اقتصادی, [online] 3(1 (پیاپی 8)), pp.173-198. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=23311. 

 
بازدید یکساله 370 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی