برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اثر تزريق نانوذرات نقره بر سطوح پلاسمايي آنزيم هاي کبدي موش صحرايي ماده

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامی، واحد زنجان، باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، زنجان، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: اثرات سمي احتمالي نانوذرات نقره بر انسان از جمله نگراني هاي بزرگي است که مصرف اين نانوذرات را با چالش هاي زيادي مواجه کرده است. امروزه نانوذرات نقره بيشتر به دليل داشتن اثر ضدميکروبي مورد توجه زيادي قرار گرفته ولي عوارض جانبي واحتمالي آن باعث ترديد در مصرف آن شده است. از جمله تاثيرات عمده اي که نانوذرات نقره در بدن مي تواند داشته باشد تاثير آن بر کبد و متابوليسم آن بوده که کمتر مورد توجه دانشمندان قرار گرفته است. هدف از اين پژوهش بررسي اثر تزريقي نانوذرات نقره بر ميزان سطح پلاسمايي آنزيم هاي کبدي AST، ALT و ALP مي باشد که مي تواند افق جديدي را در رابطه با چالش هاي موجود باز نمايد.
روش کار: در اين تحقيق تجربي از 21 سر موش صحرايي ماده نژاد اسپيرال استفاده گرديد. موش ها به صورت تصادفي به 7 گروه تقسيم شدند. گروه اول به عنوان گروه شم، گروه دوم به عنوان گروه کنترل و گروه هاي سوم تا هفتم به عنوان گروه هاي آزمون به ترتيب با 5، 10، 20، 40 و 80 ppm نانوذرات نقره به مدت 10 روز به صورت تزريقي تيمار گرديدند. سپس موش ها با بيهوشي در اتر کشته شدند و از قلب حيوانات خونگيري به عمل آمد. ارزيابي ميزان سطح پلاسمايي آنزيم هاي AST، ALT و ALP با استفاده از کيت هاي تشخيصي شرکت پارس آزمون با روش اسپکتروفتومتري غير مستقيم انجام گرديد.
يافته ها: نتايج نشان داد که اختلاف معني داري بين گروه هاي کنترل و گروه هاي شم وجود نداشته و تنها نانوذرات نقره در غلظت هاي بالا نانوذرات نقره باعث کاهش معني دار ميزان آنزيم هاي مورد نظر گرديد.
نتيجه گيري: در مجموع نتايج اين مطالعه نشان داد که نانوذرات نقره در غلظت هاي بسيار بالا مي تواند اثرات مخرب بر کبد داشته باشد و مصرف آن در غلظت هاي بالا بايستي با احتياط صورت گيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 192
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی